LOADING

Type to search

Share

לוגאן העצוב

השחקן יו' ג'יקמן חוזר לסיבוב אחד אחרון (עד להודעה חדשה) כהמוטציה בעלת טרפי האדמנטיום, עלילת הסרט מתרחשת בעתיד הלא רחוק רוב המוטציות נעלמו מהעולם וולווברין מוצא את עצמו כנהג לימוזינה מטפל בפרופסור אקס (פטריק סטיוארט שגם לאחרונה הודיע שהוא עוזב את התפקיד עד להודעה חדשה). לוגאן עוסק בעיקר בשתיה ועבודה עד שיום אחד הוא נתקל במוטציה צעירה ילדה בשם לורה אשר מכילה כוחות והתנהגות הדומות לשלו, לוגאן צריך לבחור האם להמשיך לסייע לילדה הצעירה או להמשיך לשתות.
אחרי ההצלחה של הסרט דדפול פוקס הגיעו למסקנה שיכול להיות סרט סופר גיבורים עם דירוג R (משמעות דירוג R זה אלימות, קללות וסקס), ההודעה על כך שהסרט האחרון של וולברין יהיה מבוסס על הקומיקס המפורסם Old Man Logan ויהיה בדירוג R הוציא את חובבי הקומיקס מגדרם אך אלימות, קללות וסקס לא עושים סרט טוב, סרט טוב נעשה ע"י תסריט טוב, משחק ובמאי שיודע לנהל את הכל.
הסרט בויים ע"י הבמאי הסרט הקודם בסדרה הוולברין ג'יימס מנגולד, השחקן יו' ג'קמן חש חיבה רבה לבמאי והוא התעקש מול האולפנים שהחזרה שלו לתפקיד כוולברין תהיה בתנאי שג'יימס מנגולד יהיה בתפקיד הבמאי, הסרט הקודם התקבל בפחות הצלחה גם בקופות וגם ע"י המבקרים, האם זו הייתה בחירה נכונה?
הטריילר הראשון לסרט הכין אותנו כבר לחוויה, המוזיקה של Hurt ע"י ג'וני קאש נתנה את האטמוספירה הנכונה לסרט שהיינו רוצים לראות. ג'יקמן הוא וולברין, השחקן כל כך וולברין שכאשר אנחנו רואים סרט אחר איתנו אנחנו אומרים לעצמו הנה וולברין משחק בסרט רומנטי, הנה וולברין משחק כקוסם נגד באטמן, העובדה הזו היא אחת מהחלטות שהביאו את ג'יקמן לפרוש מהתפקיד והאימונים המפרכים.

אז מה קיבלנו לבסוף
מהדקה הראשונה שהסרט נפתח וולברין מקלל ואתה מבין שאתה לא עומד לראות את אותו סרט של וולברין שאתם מכירים, בדקה השניה של הסרט אברים ודם עפים משמאל ימין והאלימות בסרט עומדת בסטנדרים של טרנטינו.
וולברין עצמו שבור וחסר רוח חיים, אנחנו לא מקבלים הסבר ישר למצב הקיים,  אנחנו צריכים לאסוף את המידע למצב הקיים דרך העלילה שמתפתחת ולהבין מה עבר על וולברין הדמות שאנחנו כל כך אוהבים. העובדה שאין סוג של ניאום מתחיל או כתב שמסביר לנו על המצב הקיים עד היום הוא נקודת בונוס מדהימה מבחינתי כי זה מראה שהבמאי בונה על כך שהדמויות, הבחירות שלהם והמצבים שהוא יעמיד אותם יביאו לכך שאנחנו נקבל את המידע החסר לנו. התקווה לא קיימת בסרט הזה והסרט דואג לרסס כל סיכוי או קמצוץ של תקווה, כל משפט בסרט וכל סצנה בסרט דואגים לשבור את רוחנו. לוגאן בלילה עוסק כנהג מונית לימוזניה על מנת להרוויח כסף ולדואג לפרופסור אקסיוור והוא לא מאושר, הוא שותה הרבה מנסה להימנע מאלימות וסובל ואנחנו רואים את זה על הפנים שלו .
loganmovie1
השחקן פטריק סטיווארט חוזר בתפקיד של הפרופסור שאנחנו אוהבים אך כבר לא מכירים הוא סובל ממחלה ווולברין דואג לסמם אותו בגלל דבר נורא שהוא ביצע בעבר, שוב הסרט לא דואג לתת לנו את המידע על מה הוא עשה ואיך זה קרה כל הדברים הללו אנחנו לומדים ככל שהדמויות מתפתחות בעצמם. באחד הנסיעות של לוגאן הוא מקבל עבודה לקחת ילדה ואת אמא שלה, לוגאן מגלה במהירות שהילדה היא לא מה שהיא ניראת היא הדמות מהקומיקס X23 המחזיקה הרבה מהמאפינים שיש לוולברין עצמו.
מנגולד עושה עבודה נפלא בבימוי ובתסריט של הסרט, אנחנו כצופים מרגישים את החוסר תקווה הקיים מהתחלה של הסרט וממשיך לכל אורכו, זה לא סרטי הסופר גיבורים שאנחנו מכירים והרבה עוד ידברו על הבחירות שנעשו כאן ברמה של הסיפור. אין כאן שאיפה ללוגאן להיות גיבור להיפך מכך הוא רוצה להתרחק מהכל רק לדואג לפרופסור. יו' ג'יקמן יודע מה הוא עושה, הוא וולברין והוא מציג לנו את דמותו כמו שלא ראינו אותה מעולם, הוא שבור, בלי מוטיבציה ומרגישים על הדמות שהיא עברה שנים של סבל, שהיא כבר איבדה כל אמון בסיכוי לטוב ורק רוצה שיניחו לה לנפשה. פטריק סטיוארט גונב את ההצגה בכל סצנה שהוא נמצא בה, היכולת שלו הם מדהימות ומיד ראיתי בו כשחקן מדהים אך אנחנו רואים כאן גוונים חדשים של יכולות של השחקן.
דמותה של לורה קינלי הרי היא x23, כתובה בצורה מעולה והשחקנית דפני קין פשוט מדהימה, מצד אחד היא אכזרית בצורה מטורפת ויש רגעים שהיא פשוט ילדה קטנה וחביבה שמנסה להתאים את עצמה לעולם שהיא לומדת להכיר. אם אמרנו שסטיוארט גונב את ההצגה בכל סצנה שהוא נמצאה בה דפני קין אומנם קטנה יותר בגיל אך מצליחה לשים את שניהם בצל שלה.
loganmovie2
לסרט לוגאן יש אך בעיה מספר בעיות והם מתחילות בערך בחלק השני של הסרט ונמשכות לסופו, הבעיה הכי חמורה בסרט שאם אנחנו נוציא את וולברין, X23 ואת פרופסור אקסיוור ובמקום נכניס דמות של זקן ממורמר, איש מבוגר שסובל מהלם קרב וילדה קטנה שהוא מוצא והוא צריך להגן עליה אנחנו בערך מקבלים את אותו סרט(מי שמכיר את הסרט הילדים של מחר יראה דמיון גדול בין שני הסרטים.). הנקודה היא שההרגשה היא שהחלק הראשון של התסריט נכתב במיוחד בעבור העולם של האקס – מן, הדמויות הכל נמצאות שם ומהחלק השני של הסרט אנחנו מקבלים עלילה שהיא טובה ואפילו מעולה שלא תבינו לא נכון אך היא לא דווקא קשורה לעולם של האקס – מן היא יכולה להיות מתאימה בערך לכל סיפור ולא דווקא לסיפור של לוגאן.
החלק הראשון דואג לקשור אותנו לדמויות, לעולם שאנחנו מכירים אפילו אם זה גרסה עצובה ואפורה שלו אך זה העולם של האקס – מן ולווברין מהחלק השני אנחנו פשוט מקבלים עלילה טיפה גנרית שיש הרגשה שזה איזה רעיון חצי אפוי שהיה לג'ימס והוא החליט לשלב את האקס – מן בתוך זה.
בעיה נוספת בסרט היא בלי לתת ספוילרים הוא אחד הנבלים בסרט, הדמות אומנם לפי ידעתי מעולם לא הופיעה בקומיקס אך הבחירה להשתמש בה מרגישה שוב עצלנית וחסרת דמיון וניסיון דומה לזה נעשה בסרט אחר בקיץ לפני שנתיים והוא לא צלח.
סוף הסרט הוא גם נקודה בעייתית בשבילי בלי לעשות יותר מדי ספויילרים אך אני מרגיש שזו הייתה ברירת מחדל ולא דווקא משהו שהושקע בו מספיק מחשבה.
לוגאן הוא סרט טוב, כתוב טוב, משוחק טוב ומהרגע הראשון שהוא מתחיל על לסופו הוא לא מרפה ממך, יש לו בעיה עם החלק השני וחלק מהחלק השלישי שלו אך בסוף היום הוא הסרט של וולברין שכולנו רצינו, הוא גם הסרט השלישי הראשון בכל סדרת הסרטים של האקס -מן שהוא מוצלח (אקס- מן 3 ואקס- מן אופקליפסה היו נפילה), אני חושב שבתוך תוכי קיוותי למשהו אחר.
 
ביקורת לאקס-מן
ביקורת לאקס-מן 2
ביקורת לאקס-מן המפלט האחרון
ביקורת לאקס-מן המקור: וולברין.
ביקרות אקס-מן ההתחלה
ביקורת לוולברין
ביקורת לאקס-מן העתיד שהיה
ביקורת לאקס-מן אפוקליפסה
 

Tags:

You Might also Like

6 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *