העונש הוא התענוג של כולנו

סדרת המעניש היא הסדרה השישית של מארוול ונטפליקס בשיתוף פעולה, אחרי שני עונות של "דרדוויל", "ג'סיקה ג'ונס", "לוק קייג", "איירון פיסט" (ביקורת אפשר לקרוא כאן) ו"הדפנדרס" (את הביקורת אפשר לקרוא כאן) שמאחדת את כל גיבורים של הסדרות.
רוב הסדרות שיצאו בשיתוף הפעולה של נטפליקס ומארוול התקבלו הייטב ע"י הקהל והמבקרים חוץ מ"איירון פיסט" שהתקבלה די באכזבה.

נטפליקס ומארוול הופתעו מהצלחה מדמותו של "המעניש" בעונה השנייה של "דרדוויל", השחקן ג'ון ברנטל הצליח לקלוע בול לדמות המתייסרת של פרנק קאסל ולשבות את הצופים ומהמבקרים ביחד.
ההצלחה של הדמות הביאה את החלטה של מארוול ונטפליקס לצאת בסדרה חדשה רק על הדמות.

ג'ון ברנטל הוא המעניש

ג'ון ברנטל הוא המעניש

אז מי הוא המעניש?

 

הדמות של המעניש היא מוכרת לכמעט כל חובב קומיקס, פרנאק קאסל יצא למלחמת חומרה בעולם הפשע אחרי שהמשפחה שלו נרצחה בפארק בזמן שכנופיה של מאפיונרים ביצע חיסול, פרנק עטה על עצמו את הגולגות הלבנה שהפכה להיות חלק בתרבות הקומיקס ומחוץ לשם, בסרט "צלף אמריקאי" יש איזכור ישר לדמות ולגולגות שלה.
הדמות הופיעה לראשונה בחוברת של ספיידרמן כאיוב של הדמות ומשם התגלגלה להיות אנטי גיבור, איש מלחמה שכמעט בלתי ניתן לעצירה.
רוצים לקרוא עוד על היסטוריה של הדמות.? אפשר לקרוא בכתבה כאן.

בעונה השניה של "דרדוויל" הופיע הדמות של המעניש, המעניש התגלגל בקולנוע מספר פעמים ולרוב נחשב אכזבה ע"י הצופים והמבקרים חוץ מהסרט של שנת 2004 שדמותו קיבלה חיים ע"י השחקן המוכשר תומאס ג'ין. ג'ין פרש מהפקה של הסרט השני אחרי שהבמאי והכותב ג'ונת'ן הנסליי לא המשיך והניסיון לייצר סרט המשך נכשל בקופות ואצל המבקרים.

אבאן מוס-בכרך בתפקיד מיקרו

אבאן מוס-בכרך בתפקיד מיקרו

האולפנים שהחזיקו בזכויות של הדמות התייאשו מליצור מהדמות והיא חזרה למארוול שהכניסו את הדמות לעונה השנייה של דרדוויל, השחקן החדש הוא ג'ון ברנטל שלקח על עצמו את התפקיד של פרנק קאסל, ג'ון ברנטל נודע בעיקר על תפקידו בסדרה "המהלכים המתים" ובסרט "החשבונאי" שבו הלך ראש בראש נגד באטמן הרי הוא בן אפלק.

השחקן ברנטל הצליח לעשות את העבודה הטובה ביותר עד היום להביא את הדמות למסך (גם אם זה הקטן), הדמות הצליחה כל כך בעונה השנייה של "דרדוויל" שהוא קיבל סדרה משלו ע"י נטפליקס.

אז האם "המעניש", מצליח לעמוד על הרגלים שלו?

 

"המעניש" היא אחת הסדרות הטובות ביותר של מארוול ונטפליקס, הסדרה ממשיכה אחרי האירועים של "דרדוויל" העונה השניה. פרנק הפך להיות מתבודד הוא מוצא עבודה שבה אף אחד לא מכיר אותו מתלבש ונראה כמו היפסטר וממשך בחייו אחרי שהוא יודע שהאנשים שהרגו את המשפחה שלו שילמו על מה שהם עשו.

אבל כמו בכל סרט\סדרה או ספר החיים הטובים שקסל מנסה לייצר לעצמו לא מחזיקים להרבה זמן כאשר הקלטה של פעילות לא סודית שהוא לקח חלק בה צצה וגורמת לו לצאת מתרדמת חורף ולשתף פעולה עם סוכן בכינו מיקרו.

קרן פייג מזכירה לנו שאנחנו חלק מהעולם נטפליקס ומארוול

קרן פייג מזכירה לנו שאנחנו חלק מהעולם נטפליקס ומארוול

מיקרו עבד כסוכן NSA שהגיע לידיו הקלטת לאירועים שבה פרנק השתתף אחרי ההגעה של הקלטת הוא מותקף אישית אך לפני שהם מצליחים לפגוע במשפחה שלו הוא נפגע ונחשב כמת. על מנת לטהר את החיים שלו הוא פונה למעניש לקבל עזרה לטהר את השם שלו.
התגליות החדשות מציגות מחדש את האירועים של שקדמו לרצח של המשפחה שלו ופרנק מוצא את עצמו בקרב נגד כמעט כל אירגון ממשלתי קיים.
המעניש לא מנותק משאר העולם של נטפליקס מארוול ואנחנו רואים את החזרה של דמותה של קארן פייג' והעיתון דיילי בוליטן.

הוא לא מגיע מכוכב אחר, נחשף לקרני גאמה או מולטי מיליונר

דמותו גם בקומיקס נע תמיד בין נבל לבין גיבור כאשר הוא הולך על החוט הדק הזה של אנטי גיבור כאשר הוא לא נחמד ומקסים כמו הגיבורים הרגילים של מארוול (איירון מן, קפטן אמריקה).
מה שמיוחד כמובן בדמותו של פרנק היא העובדה שאין לו שום כוח מיוחד, הוא לא מיליונר הוא צבא של איש אחד מנוע ע"י נקמה במוות של המשפחה שלו, העובדה שהוא אנטי גיבור שמחזיק קווים ברורים לצדק שהוא צייר לעצמו ומוכן ללכת איתם עד הסוף גם אם שאר העולם לא מסכים איתו, המעניש יבצע את הצדק שהוא חושב שמגיע לאשמים.

הסדרה מצליחה לבחון מספר קווי עלילה שונים כאשר יש לנו דמויות שונות המייצגות את הקווים השונים, פרנק הנמצא בעולם לימבו מצד אחד הוא מייחל למוות לחזור למשפחה שלו אך הוא במאבק אינסופי בין מי היא המשפחה שלו באמת הקרב שלא נגמר הוא הילדים והאישה. מיקרו ההיפך הגמור בהחלט מפרנק שמוכן לוותר על כל החיים שלו על מנת לקבל את החיים הקודמים שלו חזרה.

קווי עלילה נוספים

מסביב לפרנק אפשר למצוא את כל החיילים שהשתחררו והצעד הנועז של הסדרה המתעסקת בדמות קומיקס לבחון את מה קורה לחיילים הללו שהם חוזרים מהקרב ונמצאים בהלם קרב, כל אחד ואחד מהחברים של פרנק בסדרה סובל מהלם קרב זה או אחר, לסדרה יש אמירה ברורה בהחלט על דמותם של החיילים והיחס שלנו כחברה אליהם בעיקר שהם חוזרים מהצבא.

הקווי העלילה הזו גורמים לנו יותר ויותר להבין את העולם של פרנק ואת הכאוס הבלתי פוסק שהוא נמצא בו, פרנק נמצא במלחמה לא פוסקת כמו כל החברים שלו אך הוא לא יודע איך להשתחרר מזה, דמותו של החייל קליי ווילסון חייל משחורר שלא באמת הצליח להשתחרר מהמלחמה והלם הקרב משפיע עליו בצורה הרסנית ואנחנו רואים את ההשפעה שלה ההלם קרב ככל שהסדרה מתקדמת.

היכולת של הסדרה להתבסס על קווי העלילה המקבלים הללו היא חלק מהצד החזק שלה וזה התסריט שהוא כתוב הייטב ומפתיע במורכבות שלו, אין ספק שזו אחת הסדרות היותר מורכבות בצורה שהיא בוחנת את הגיבור והסובבים אותו כאנשים וממשיכה לחפור יותר ויותר ולבחון איך הגיבור הזה פועל, מה המנוע שעובד מאחורי הדמות שלו.

איכות הגבוה ביותר של נטפליקס

נטפליקס ומארוול שומרים בהחלט על איכות ההפקה ברמה שלא מבייש סרט אקשן הוליוודי גם הבחירה להציג את הסדרות הללו תחת דגל R מביא לנו נהרות של דם ואלימות ללא הפסקה אך זה לא אקשן של גיבור המפיל בניין אחד על השני והדמויות כאן נפצעות מכל פגיעה ואגרופים שנשלחים אחד על השני בהחלט פוגעים בדמויות ואנחנו מקבלים הצצה קרובה מאד לאלימות הזו שאפילו לצופים אדוקים הבטן תתהפך טיפה.


* שיר הפתיחה לסדרה המעניש

אין ספק שברנטל מצליח להחזיק את הסדרה על הכתפיים שלו והשילוב שלו עם דמותו של מיקרו השחקן אבאן מוס-בכרך מוסיפה צד קומי לרגעים בסדרה אך בעיקר את הצד האנושי והשפוי של המעניש.
השחקנית אמבר רוז רבה בתפקיד הסוכנת דנה מידני היא בהחלט הפתעה וקו העלילה שלה הוא רק עוד תוספת מענינת לסדרה.

הסדרה נכשלת לפעמים בגלל קווי העלילה שונים שלה ומביאה בלי ספויילרים קווי עלילה שונים לפעמים לסיום לא מוצלח עם המסר שהם ניסו להחדיר כל העונה, הליהוק של השחקן בן ברנס בכבילי רוסו נופל לפעמים מול שאר השחקנים והדמות שלו צפויה ולא מפתיעה.

לסיכום

המעניש היא בהחלט אחת הסדרות הטובות ביותר של מארוול בעיקר בגלל שהיא לוקחת את דמותו של פרנק צעד אחד קדימה ומנסה לפרק אותו כהמעניש, מה מניע אותו, איך הוא הפך להיות מי שהוא דרך הדמות המקבילה שלו שהיא מיקרו, האקשן והאלימות שניהם מעולים ולא משחררים כאשר האלימות מגיעה בפרקים האחרונים לרמה של סרטי אימה. הסדרה סובלת מנבל חלש אך מפצה בכך בדמויות אחרות שנכתבות בצורה נפלאה.

 

 

המעניש ביקורת סדרה
המעניש היא בהחלט אחת הסדרות הטובות ביותר של מארוול בעיקר בגלל שהיא לוקחת את דמותו של פרנק צעד אחד קדימה ומנסה לפרק אותו כהמעניש, מה מניע אותו, איך הוא הפך להיות מי שהוא דרך הדמות המקבילה שלו שהיא מיקרו, האקשן והאלימות שניהם מעולים ולא משחררים כאשר האלימות מגיעה בפרקים
ג'ון ברנטל 89%
פרנק קאסל מפורק לגורמים ונבנה מחדש83%
נבל70%
אקשן והפקה 88%
שיר פתיחה89%
84%Overall Score

תגובות

תגובות