האם הספקתם כבר לראות את כל הפרקים של איירון פיסט? עוד לא?

ובכן אנחנו כאן לספר לכם האת האמת על המגן האחרון שהביקורות הלא מפרגנות שקיבלה הסדרה.

נטפליקס ומארוול חברו ביחד על מנת להביא למסך הגדול את הדמויות הפחות מוכרות שלהם, הדמויות שהקו שלהם פחות תואם את העולם הקולנועי של מארוול, במילים אחרות דמויות שאנשים פחות מכירים, קוראים והעלילה שלהם יותר מתאימה לסרטי R.  הדמות הראשונה שקיבלה הצצה היא "דרדוויל", הנוקם העיוור אומנם כבר קיבל הופעה במסך הגדול ע"י בן אפלק הבאטמן הנוכחי אך החוויה הזו הייתה נוראי.
לא מאמינים לנו ? ראו את הקרב של אלקטרה ודרדוויל בגן ילדים.

הסדרה של נטפליקס הייתה אפלה, יותר מקורקעת וטובה בכל רמה אפשרית לעומת הסרט משנת 2003, ההצלחה של הסדרה הביא סדרות אחרות.
בהמשך זכינו לראות את "ג'סיקה ג'ונס" בסדרה משלה, הגיבורה אומנם הכי פחות מוכרת ברשימה אך הקומיקס שלה קיבל עשרות שבחים ונחשב חומר קריאה לכל חובב קומיקס,

הסדרה מספרת על גיבורה לשעבר שמנהלת סוכנות חקירות פרטית ומוצאת את עצמה בקרב עם אחד הנבלים הטובים ביותר של מארוול במסך הגדול והקטן.
העולם הטלויזיוני של מארוול ונטפליקס לא עצר וק החל לגדול, קיבלנו דמויות נוספות כמו לוק קייג והמעניש. כל סדרה שיצאה הביעה יותר שבחים והתלהבות מהמעריצים והצופים כאחד.
המטרה הסופית של מארוול לקחת את כל הסדרות הללו לאיחוד לסדרת אחת גדולה בשם "המגנים", הסדרה תאחד את כל הגיבורים עד לנקודה הזו, מארוול עושה את מה שהיא עשתה במסך הגדול עכשיו בטלויזיה.
הגענו עכשיו לסדרה האחרונה לפני סדרת "המגנים" "איירון פיסט", הסדרה "איירון פיסט" מסמלת את המותג הרביעי תחת נטפליקס והגיבור האחרון של מארוול שמצטרף לסדרת שתאחד את כל הגיבורים, המטרה של מארוול לתת גרסה יותר מקורקעת לדמות הלוחמת קונג פו, דרקונים ויוצרים מיסטים אחרים.

התכנסו לרגע הזה

**אנחנו נשתדל לדבר על הפרקים הראשונים בלבד על מנת לא לעשות ספויילר למי שעדיין לא צפה בכל הסדרה.***

קצת רקע למי שלא מכיר, הקומיקס עצמו מספר על דני ראנד, ילד אשר הוריו המילונרים מתים בתאונה בהרי היימאליה, רנד נאסף ע"י נזירים ולומד את אומנות הקונג פו בעיר המיסטית קון לון, ראנד הופך להיות אחד מהתלמידים הטובים ביותר ואפילו מתייצב נגד הדרקון שאו לו החי-מת וכך מקבל את אגרופי הברזל – אירון פיסט.(רוצים לקרוא עוד עובדות על איירון פיסט? לחצו כא)
הכוח של אגרופי הברזל הוא היכולת של של דני ראנד לתעל את האנרגיה של הצי' שלו ולהפוך את האגרופים שלו לכוח בלתי ניתן לעצירה, בכך לתת מכה שיכולה אפילו לעצור את הענק הירוק, לרפא אנשים, לזוז מהר ובערך כל דבר שאתם יכולים לחשוב עליו.
אירון פיסט מעולם לא היה אחד מהגיבורים מהפופלארים ביותר בעולם הקומיקס של מארוול אך הוא זכה להיות חלק מהנוקמים, להתייצב לצד קפטן אמריקה במלחמת האזרחים ואפילו להיות דרדוויל לתקופה קצרה.

אבל באנו לדבר על הסדרה של נטפליקס

הסדרה עצמה שומרת על רוב העקרונות של הקומיקס אך מנסה להיות יותר מקורקעת, דני הוא עדיין בן של זוג מילונרים שאיבד את ההורים שלו בהרי ההימאליה, ראנד לומד והופך להיות האירון פיסט וחוזר חזרה לניו יורק רק כדאי לגלות שהעולם לא רוצה חזרה את דני ראנד.
דני מנסה להתמודד עם העובדה שהאנשים שהוא חשב שהם המשפחה שלו מעדיפים שהיה נשאר מת, כאן נכנסים מהשפחה שהיא אחד האלמנטים הטובים ביותר בכל הסדרה –  המי'צמים.

משפחת מיצ'ם מורכבת מהאבא שהיה השותף העיסקי של אבא של דני ושני הילדים וורד וג'יסיקה, אנחנו עוד נחזור למשפחה הזו מכוון שהם הכוח האמיתי מאחורי הסדרה.

בנוסף לכך דני לומד שהאויב המושבע של "היד" נטע שורשים בנו יורק ודני מנסה להביס. בין כל הקלחת הזו דני פוגש את קולין וינג המנהלת דו'גו  וחוברת לדני.
העלילה של הסדרה קצת מורגשת מוכרת ולפעמים עד מאד, החלק הראשון של הסדרה מרגיש כמו דומה לסדרה החץ Arrow, בן של מילונר שנמצא לאחר שנים שנחשב מת אך חוזר עם יכולת מיוחדות ובוחר להשתמש בהם להגן על החלשים.

החלק השני של הסדרה מרגיש כמו אירון מן, הגיבור שמבין שהחברה שלו עושה לא טוב בעולם ומנסה להילחם כדי לבצע שינוי בה.

לפני שנתחיל לדבר על ההיבטים השונים בסדרה נבין שהבעיה העיקרית של איירון פיסט היא שהסדרה מפוזרת בכל מקום, היא עוסקת בערך בכל אלמנט שהיה בסרטים של מארוול עד היום ואני אסביר

  • קנאת אחים ראינו בתור' ואנחנו רואים את זה כאן בין וורד לבין ראנד.
  • המילונר שחוזר לקחת את החברה שלו ולהחזיר אותה לעשות טוב לעולם זה איירון מן.
  • העולם המיסטי של מארוול יש לנו בדוקטור סטריינג.
  • התמודדת עם שליטה עצמית ועצבים על מנת לתעל את הכוח שלך – הענק הירוק.
  • הזהות העצמית כמגן של העיר קון לון מול העובדה שהיד מתפשטת בתוך החברה של דני ראנד – קפטן אמריקה.

אני יכול לחשוב על עוד דברים אחרים אך אי אפשר להתעלם מכך שהסדרה שואבת מכל האלמנטים השונים הקיימים בקווי העלילה בסרטים ובסדרות אחרות של מארוול ובכך לא מייצרת זהות עצמית ויחודיות משלה.

הקרב בין הגישמיות למיסטיות

אז מה הסדרה כן מביאה לשולחן? אנחנו רואים את שני היבטים שהם החיים הכופלים של דני ראנד, מצד אחד הזהות של כאירון פיסט והעובדה שהוא נשבע להילחם בארגון הפשע היד ומצד שני דני ראנד הירוש לחברת ראנד.
שני הנקודות הללו בסיפור הם גם הפכים הגמורים אחד מהשני והתסריט מנסה להציג לנו בצורה מאד חדה את ההבדלים בחיים הללו.
הגישמיות  והעושר מול המיסטיות והפנימיות, שני הבטים הללו הם הצדדדים בדמותו של ראנד, המעטפת של איש העסקים שמנסה לשמור על החברה של אביו והמגן של העיר המיסטית, הגיבור אירון פיסט והכוח הפנימי שמונע מהצי' של הדמות.
שני ההיבטים הללו בסדרה נבחנים כי הרוע נמצא גם בעולם המיסטי וגם בעולם הגישמי, ראנד כל הזמן נדרש לבחור לחזור להיות המגן של קון לון העיר המיסטית או לנהל את החברה שלו ובכך לעשות דברים שנוגדים את האמת הפנימית שלו אך זו ההקרבה בלנהל חברה קפיטליסית.
הרעיון עצמו של הקרב בין הגשמיות לבין המיסטיות מעולה אך הוא לא נבחן עד הסוף וזה חבל.

דני ראנד הוא ענף במים

בעיה נוספת בדמות של דני ראנד היא שהוא פשוט איך לומר את זה? תמים עד לנקודה של טיפשות. השחקן פין ג'ונס לא עושה עבודה רעה כדני ולרוב הוא חביב אך כאשר האקשן מתחיל אנחנו לא באמת קונים את זה שפין הוא מאסטר קונג פו.
דני עצמו בהתחלה הסדרה דני מגיע לחברת ראנד ללא נעלים ומנסה להיכנס לבניין הוא מושלך החוצה ואנחנו לומדים שהוא אומנם לוחם קונג פו מעולה אך תמים בכך שהוא לא מבין את העולם, ככל שהסדרה מתקדמת כך אנחנו רואים את התמימות הזו מתגברת לנקודה שאנחנו תוהים אם זו עצלנות של התסריט או פשוט שדני ראנד כזה טיפש? קשה להתחבר לדמות שמצד אחד היא הנשק החיי איירון פיסט ומצד שני היא תמימה כאילו פעם ראשונה שהיא מתמודדת עם שקרים ותחכים.

דני ראנד תמים או טיפש?

דני ראנד תמים או טיפש?

כוח הצי'

הרבה תלונות ברשת דיברו על כוח הצי' של דני, על העובדה שהוא צריך לטוען את עצמו על מנת להשתמש באיירון פיסט.
מבחינה של סיפור זו חובה (אני לא מתיחס כרגע לקומיקס). אתה לא יכול לתת לדמות עם כוח כה אדיר להסתובב עם חופשי ללא הגבלה. מה עוצר אותו ?

רוב הבעיות בסדרה כמעט יכלו להיפטר בעזרת האיירון פיסט אך העובדה שהוא צריך להטעין את הכוח שלו נותן לו צורך לבחור מתי להשתמש באיירון פיסט בכך הופכת את הדמות להרבה יותר אנושית ובעלת בחירות.

כוח האירון פיסט

כוח האירון פיסט

המי'צמים

אם יש משהו אחד שהדאיג אותי בפרקים הראשונים זה ההיבטים של הצד הגישמי של הסדרה, כלומר כל הנושא של הניהול של חברת ראנד, הפגישות, מצגות וכל התעסקות בצד הניהולים יכולים להרוס סדרה. לא מאמינים לנו? תשאלו את כל חובבי "מלחמת הכוכבים" על האינספור דיונים של הסאט בטרילוגיה המקדימה.
אך המי'צמים הם הדבר הטוב ביותר בסדרה, ג'סיקה ובעיקר וורד המשוחקים ע"י ג'סיקה סטרופ וטום פלפריי המעולה, שני השחקנים הם הכוכבים של הסדרה וגונבים כל סצנה.
הדמויות של המי'צמים הם הדבר הכי קרוב למשחקי הכס שראינו בסדרה של מארוול.

זה לא רק בגלל התכחים והבחירות שלהם בעיקר בגלל המשחק המעולה של שני השחקנים שהופכים את הדמויות הללו לאנושיות.
וורד מצד אחד רוצה להגן על אחותו אך קשור למורשת של אביו, ג'יסיקה שרוצה לדואג לדני אך עדיין מציגה שוב ושוב שהיא לא הנערה במצוקה והיא יכולה לדואג לעצמה ולאחיה.
המי'צמים הם הדמויות הכתובות בצורה הטובה ביותר בסדרה ואם היה אפשר הייתי נותן להם סדרה משלהם.
את פקיד אב משחק דייוויד ונהם, קולו מוכר לכל חובב של הסרט "300" הוא נע מטוב לפחות מוצלח בסדרה ואני חושב שבחירה של שחקן אחר הייתה עדיפה כאן.

 

המי'צמים

המי'צמים

איירון פיסט מתמודד גם עם היד אך הם כאן כוח משני ויותר ממשיכים את קו העלילה שלהם  מהסדרה של "דרדוויל" לתוך אירון פיסט ואפשר להאמין שהם גם האיוב הגדול של הסדרה המגנים, מצד היד עצמה אין משהו שמחדש בהם, להיפך הנינג'ות מהעונה השניה של "דרדוויל"היו יותר מענינות מהתגלגלות הנוכחית של היד בסדרה, מאדם גאו היא הדבר היחד שמצליח להציל את היד מלהיות אויב פשוט סתמי ומיותר.
קולין וינג היא מושא התשוקה של איירון פיסט בסדרה אך התפקיד הנשי החלש ביותר בסדרות של מארוול עד עכשיו, חסר לה אישיות והיא לא ממש מצליחה להתרומם כדמות.
אולי זו בעיה של תסריט או משחק אך הדמות עצמה לא באמת מצליחה לשדר אמינות או עניין.

העולם הרחב של מארוול

אנחנו רואים עשרות איזכורים לעולם הרחב של מארוול, נטפליקס ומארוול דואגים לעשות זאת בעיקר דרך הדמות של האחות קלייר טמפל השחקנית רוזריו דוסון החוזרת בין כל הסדרות מגיעה גם לסדרה הפעם לקשר בין כל הדמוית, דמות נוספת היא של העורכת הדין קארי-אן מוס – ג'רי הוגארת. יש כאן איזכורים לקרן פייג, לענק הירוק, לוק קייג ועוד רבים אחרים.

ironfistcover

אז מה אפשר לומר על איירון פיסט

"איירון פיסט" לא מתרומם בגלל תסריט שהוא מפוזר לכל עבר ולא מצליח להתרכז במה הוא רוצה לספר, יש כאן מספיק עלילה לשלוש עונות של איירון פיסט שדחסו אותם לעונה אחת ועדיין יש פרקים שמצליחים לשעמם.
ברמה של הרעיון שמניע את העלילה, הרעיונות טובים, הדמויות מענינות אך פשוט הכתיבה נופלת ומפילה את רוב הסדרה איתה.
ברגע שאנחנו מגיעים לאקשן ההתרגשות בשיאה אנחנו רואים את היד זוהרת אך לפני שהספקנו להנות מהאנדרנלין של הסדרה קטע נגמר.
אם ניקח לדוגמא את קטע האקשן בחדר המדרגות בעונה הראשונה של "דררוויל" אי אפשר למצוא קטע אחד משתווה לזה בכל הסדרה של "איירון פיסט".

בפרקים אחרונים של הסדרה העלילה קצת מתפתחת לכיוונים יותר מענינים וגם האקשן יותר גדל ואפשר לומר שיש שיפור ניכר מתחילת הסדרה, הדמות של דני ראנד עדיין אנמית ולרוב סובלת מכך שהיא לא  מתרוממת בעיקר בגלל שהכתובים לא החליטו מה לעשות איתה. הסדרה עצמה מהנה ועדיין טובה יותר מרוב הסדרות שיש בחוץ אך אם אנחנו משווים אותה לסדרות האחרות של נטפליקס ומארוול היא הסדרה החלשה ביותר עד עכשיו. בתקווה שבסדרת "המגנים" מארוול תתצליח להציל את הדמות של דני ראנד ולתת לנו להינות יותר מהאיירון פיסט.

 

נטפליקס - איירון פיסט Iron Fist ביקורת סדרה
איירון פיסט עצמה מהנה ועדיין טובה יותר מרוב הסדרות שיש בחוץ אך אם אנחנו משווים אותה לסדרות האחרות של נטפליקס ומארוול היא הסדרה החלשה ביותר עד עכשיו
איירון פיסט - דני ראנד60%
אקשן 58%
המי'צמים80%
מארוול נטפליקס64%
עלילה ודיאלוגים60%
64%Overall Score

תגובות

תגובות