נכתב ע"י ‎עומרי קמיונר‎ ואלירן מלכה

הצדק מגיע והוא מדמם

אז בקרוב מאוד נטפליקס הולכת לשחרר את הסדרה הבאה שלה בשיתוף הפעולה עם מארוול והיא כמובן סדרת הסולו של המעניש אחרי שפגשנו אותו בפעם הראשונה בעונה השנייה של ״דרדוויל״ בגילומו של ג׳ון ברנטל שזכתה לשבחים רבים האנטי גיבור הפופולרי חוזר כדי להמשיך להתחשבן עם כול הפושעים אך רגע לפני בואו נלמד אליו קצת

המעניש הופיעה לראשונה בקומיקס ספיידרמן המופלא 129 בשנת 1974 פרנק היה חייל בחיל הנחתים האמריקאי ושירת בזמן מלחמת וייטנאם בעודו בחופשה בזמן בילוי משפחתי הם היו עדים להוצאה להורג של המאפיה לכן משפחתו נטבחה.

המעניש הופיעה לראשונה בקומיקס ספיידרמן המופלא 129

המעניש הופיעה לראשונה בקומיקס ספיידרמן המופלא 129

פרנק היחיד שניצל מהירי חיפש צדק למשפחתו אך המערכת המושחתת לא סיפקה את הצדק שהגיע לו, מימון במספר סגנונות לחימה, ידע קרבי בטקטיקה וכלי נשק פרנק קאסל החליט לקחת את החוק לידיים שלו ולנצל את הכישורים שלו כדי לנקום באלה שטבחו במשפחה שלו.

מאותו יום הוא הפך להיות, האוכף של החוק, השופט והמוציא להורג של הפושעים לכל אלה שלא קיבל צדק ממערכת המשפט, כל מי שהצליח להתחמק מהחוק הוא היה המטרה של פרנק.

הדמות בקומיקס

דמותו של המעניש שנוסדה בשנות ה70 החלה כאנטי גיבור שבכלל נשלח להרוג את ספיידרמן ע"י האויב שלו התן , אחרי שהבין שפושע הוא זה שהזמין את שירותיו הוא יצא להתנקש בתן ,  האידאולוגיה הקיצונית שלו התנגשה עם זו של מספר גיבורי על בניהם דרדוויל, ספיידרמן, קפטן אמריקה ועוד עשרות גיבורים שלא רואים בו דווקא כגיבור.

אחרי שנות ה80 תחילת ה90  הדמות עברה מספר שינויים בנסיון למצוא את קהל היעד המתאים לה והמעניש מצא את עצמו מנהל ארגון פשע, הופך להיות כלי של המלאכים במלחמה כנגד שדים ועוד מספר רב של גילגולים עד שהדמות הגיעה לידים של גארת' אניס וסטיב דילון (צייר קומיקס מוכשר שנפטר השנה).

גארת' אניס וסטיב דילון

גארת' אניס וסטיב דילון

אניס משנה את המעניש

אניס ידוע ככותב חומר בעל אופי R וכתב מספר לא מבוטל חוברות של הפריצי'ר לקח על עצמו את הדמות והפך אותה למחסלת חסרת פשרות שמוציא להורג את הפושעים בדרכים מסוגננות וצבועניות, הריצה של אניס על על המעניש היא זו גם שהחזירה את המכירות של חוברת הקומיקס של הדמות והעלתה את הפופולריות שלה.

ההרצה של אניס הראשונה היא גם הבסיס לסרט משנת 2004 בכיכובו של תומאס ג'ין ונחשב אחד הסרטים הטובים ביותר של המעניש.

בשנים האחרונות המעניש לקח חלק באירועים גדולים בעולם של מארוול כולל מלחמת האזרחים שבה הוא בחר בצד של קפטן אמריקה שאותו הוא מעריץ עד מאד. לאחר מות הקפטן בקומיקס הוא החליף את החליפה שלו לחליפה דומה כמו של הקפטן כדי לתת לו כבוד.

אחד הגרסאות האחרונות שלו הם קאסטלשטיין, שבו פרנק קאסל הופך להיות סוג של המפלצת פרנקשטיין עוד גרסה שהיינו שמחים לשכוח.

קאסטלשטיין

קאסטלשטיין

במסך הגדול

כמו כול גיבור גם המעניש קיבל כמה גרסאות שונות לסיפור המקור שלו, חלק בסדרת האנימציה של ספיידרמן, בסדרות של נטפליקס וגם במסך הגדול.

ספיידרמן סדרת האנימציה

ספיידרמן סדרת האנימציה

המעניש 1989

לא הרבה יודעים אך המעניש קיבל גרסה בשנות ה80 ע"י השחקן דולף לונדגרן שבה הדמות לא לבשה את הסמל של הגולגולת והחזיקה רק מעט מאד מהמאפיינים של הדמות, הסרט לא צלח והדמות נקברה לזמן רב.

דולף לונדגרן

דולף לונדגרן

המעניש 2004

הגרסה האהובה על רוב חובבי הדמות היא  זו של הסרט משנת 2004, בגרסה הזו  דמותו של פרנק קסטל הייתה שתולה  של הFBI במאפיה כדי לסכל סחר בנשק לא חוקי ובמהלך המעצר בנו של ראש המאפיה נהרג.

המאפיה לא נשארת חייבת וראש המאפייה  מחליט לנקום בפרנק וטובח במשפחתו,  פרנק לוקח על עצמו את הדמות של המעניש ויוצא לחסל את הארגון כולו.

על אף שהסרט שונה מחומר המקור מבחינת הסיפור הרוח והטון של הסרט כן נאמנים לדמות ואני מאוד ממליץ לצפות בו במיוחד בגלל המשחק הנפלא של תומאס ג׳יין כמעניש

המעניש: אזור מלחמה

לאחר שבמאי הסרט משנת 2004 לא הסכים לחזור לסרט המשך הנקרא "המעניש: אזור מלחמה" בשנת 2008, בגלל התנגשות יצירתית עם האולפנים, הבמאית לקסי אלכסנדר לקחה על עצמה את לביים סרט המשך ותומאס ג'ין הוחלף בריי סטיבנסון .

הגרסה החדשה של המעניש הייתה הרבה יותר אלימה וקרובה יותר לקריקטורה מאשר הקשר לדמות למרות מספר קטעי אקשן לא רעים הסרט נחשב לכישלון גם בקופות וגם אצל המעריצים.

תומאס ג'ין חזר להופיע כדמות בסרט סטודנטים הנקרא "כביסה מלוכלכת", בתגובה על כך שהוא לא המשיך עם הדמות.

המעניש כחלק מנטפליקס

אחרי שאולפני LIONS GATE התייאשו מלנסות לייצר סרטים של המעניש הדמות חזרה ליידים של מארוול כמו דרדוויל והם החליטו לשלב אותה בעונה השנייה של "דרדוויל", שם אנחנו פגשנו גרסה יותר מודרנית לדמות ונחשבת כמוצלחת למדי.

(מידע בונס הפרק שבו פרנק קושר את דרדוויל על הגג ונותן לו בחירה בין לירות בו או שיהרוג פושע מבוסס על חוברת הקומיקס מהרצה של הכותב גארת' אניס)

המעניש כחלק מנטפליקס

המעניש כחלק מנטפליקס

בכול אופן כפי שכבר ציינו בקרוב נקבל את סדרת הסולו של המעניש שהיא ללא ספק אחת מהסדרות שאני הכי ציפיתי להם בשנים האחרונות

תגובות

תגובות