אני על סוס, סוס ים

אקווהמן היא אחת הדמויות היותר בעייתיות ביקום של די.סי בעיקר בגלל שהדמות הכתובה בקומיקס מיוצגת לא כרואי בסדרות או סרטים עד היום, השאלה היא האם הסרט "אקווהמן" מצליח להציל את הכבוד של הדמות?

השחקן ג'ייסון מומואה הופיע לראשונה בתפקיד של ארתור הנודע בשם אקווהמן  בסרט "באטמן נגד סופרמן" לרגע קל  על המסכים של באטמן זכינו לראות את הגרסה של החדשה של הגיבור השונה מאד מהכפיל שלו בעולם הקומיקס.

הגיבור הבלונדיני קיבל גרסה חדשה בסגנון של זאק סניידר שהפכה אותו להיות גולש שלא אכפת לו יותר מדי  מהעולם, הבעיה היא שמאז די.סי ניסתה להשתחרר מהדמות שזאק סניידר יצר אך לצערנו הרב אנחנו עדיין נשארנו עם הבחור הגולש.

אקווהמן צריך לבחור צד

הסרט עצמו מתרחש אחרי הסרט "ליגת הצדק" (ביקורת אפשר לקרוא כאן), אקווהמן לוקח על עצמו את התפקיד של הגיבור אך עדיין לא למוכן להתמודד עם המורשת שלו כיורש של אטלנטיס.

תושבי אטלנטיס בראשותם אחיו למחצה של ארתור אורם (השחקן הקבוע של הבמאי ג'יימס וואן פטריק וילסון) לא יכולים יותר לעמוד בשקט כאשר בני האדם מזהמים את הים והורסים את כדור הארץ ומחליטים לקום כנגד בני האדם. אקווהמן רואה את האנשים היקרים לו עומדים להיפגע מהמלחמה בין בני האדם לאנשי הים ומחליט לחזור חזרה לאטלנטיס ולדרוש את הכס שלו.

ג'ייסון מומואה הוא אקווהמן השונה מאד מהגרסה שלו בעולם הקומיקס

ג'ייסון מומואה הוא אקווהמן השונה מאד מהגרסה שלו בעולם הקומיקס

מלך האימה פולש לים

כלפני עשר שנים שהבמאי ג'יימס וואן עמד מאחורי הסרט "המסור" היו אומרים לכם שאותו במאי יהיה מופקד בסרטים של מאות מיליוני דולרים כולם היו אומרים שאנחנו משוגעים, בשנים שעברו וואן הפך להיות אחד הבמאים מהעורכים ביותר בהוליווד בעיקר מאוחרי סרטי אימה כמו "לזמן את הרוע" ו"הרוע שבפנים" אך מה שבטוח הוא הצליח לבנות עולמות קולנועים בהצלחה יותר טובה מדי.סי

וואן לקח על עצמו את התפקיד של במאי הסרט "אקווהמן" אחרי שמספר במאים העדיפו לוותר על התפקיד עצמו, וואן מוכיח שהוא מוכשר בסרטי ענק עם עשרות קטעי אפקטים כמו שהוא יכול לייצר אימה מחדר אחד חשוך ושני שחקנים.

אם אנחנו מדברים על אפקטים כמעט לא קיים רגע אחד בסרט שאין בו אפקטים, אפשר אפילו לומר "אקווהמן" מחזיק את מספר קטעי האפקטים הטובים ביותר בשנה האחרונה וויזואלית סרט מדהים ביופי שלו.

הסרט צבעוני ומשלב אנשים יושבים על כרישים וסוסי ים ובכל זאת עדיין כל סצנה מצליחה להיות יותר טובה מהשניה באותה נשימה אקווהמן הוא גם סרט בעל הדיאלוגים הגרועים ביותר שנראו בשנה האחרונה בסרט בעל תקציב גדול.

סוסי ים וכרישי ענק מרכיבים את היקום של אקווהמן

סוסי ים וכרישי ענק מרכיבים את היקום של אקווהמן

אף אחד אף פעם לא ריחם על אקווהמן

הדמות עצמה עברה התעללות מאז שזכתה לעיבוד הראשון שלה בסדרות הטלוויזיה המצוירות לא סתם אקווהמן נחשב לאחד הגיבורים הפחות מוצלחים למי שמחוץ לעולם הקומיקס, לא מאמינים לנו? ראו את הפרואדיה של "איש משפחה" על הדמות.

"אקווהמן " גם ביקום של די.סי עבר שינוי שנובע בעיקר בגלל חסור האמון של האולפנים בדמות, למזלנו בסרט החדש אקווהמן  זוכה יחסית לסיפור הכי קרוב שאפשר לבקש מאולפני וורנר לתת לדמות הקרוב לקומיקס, חבל שהם היו צריכים גם להפוך אותו Surfer Dude כדאי שנוכל להתחבר אליו.

ג'ייסון מומואה נותן את כל כולו לתפקיד של אקווהמן ואין ספק שמרגישים את זה בסרט, בגרסה של הקולנועית של די.סי לאקווהמן אין ספק שהוא מצליח לעשות עבודה טובה בכך, מה שכן לחובבי הקומיקס תמיד ירגיש שיש כאן פספוס בדמות שעל המסך מול זו שבקומיקס.

ג'יימס וואן מוכיח שהוא יכול לעשות הרבה יותר מלביים רק סרט אימה

ג'יימס וואן מוכיח שהוא יכול לעשות הרבה יותר מלביים רק סרט אימה

תסריט לא מאוזן

אקווהמן סובל מבעיה אחת חמורה מאד והיא העובדה שהסרט ברמה של תסריט ודיאלוגים לא מאוזן, יש רגעים שהדיאלוגים עובדים והשחקנים לא נשמעים אפילו מגוחכים שהם אומרים אותם אך אם אפילו וילם דפו לא מצליח לגרום לנו להשתכנע מהתסריט זה אומר שבהחלט יש לנו בעיה.

מצד שני העולם שנבנה כאן הוא אחד מהעולמות היותר מעניינם שנראו בשנים האחרונות, השבטים השונים ביקום של אקווהמן מייצרים סיפור מדהים וזה בעיקר קשור לעולם שנבנה ע"י הקומיקס ומקבל מקום בסרט.

בנוסף למלחמה של אקווהמן  באחיו אורם על השליטה על הממלכה של אטלנטיס אנחנו זוכים לקבל גם סיפור נוסף של בלאק מנטיס, הדמות עצמה ניראת מעולה במסך וגם השחקן המשחק אותה עושה עבודה מדהימה אך רוב הזמן מרגיש שהסרט היה יכול לעבוד גם בלי הסיפור הזה.

יותר מדי סרט

כאן אנחנו מגעים לבעיה נוספת בסרט של "אקווהמן" ושיותר מדי דברים קורים בסרט, עם הצורך להציג את השבטים השונים של ממלכת הים, המלחמה של בני אטלנטיס נגד בני האדם, הצורך למצוא את הקלשון של אטלס ובלאק מנטיס אנחנו מקבלים יותר מדי סרט שנדחף ללא בכוח ולפעמים לא דווקא מצליח לעבוד טוב.

זה לא הפעם הראשונה שדי.סי מנסה לדחוף יותר מדי בסרט "באטמן נגד סופרמן" קיבלנו את המלחמה של באטמן נגד סופרמן, את דומסדיי, חיבור של דמותה של וונדרוומן והתחלה של ליגת הצדק.

בין כל הבעיות של "אקווהמן" הוא מצליח לעשות משהו אחד בצורה מדהימה ולזכור שהוא כאן כדי לבדר את הצופים, אין ספק ש"אקווהמן" הוא אחד הסרטים הטובים ביותר של די.סי, קטעי האקשן הם המבדרים ביותר שנראו לאחרונה והמקוריים ביותר, יקום מדהים ובעיקר אנשים שחברו ביחד כדי לייצר סרט שידבר את כולם וזה מה שאנחנו מקבלים.

 

לסיכום

תסריט לא מאוזן ודיאלוגים לא מוצלחים מצד אחד אקשן מרהיב, אפקטים בלתי נשכחים ואטלנטיס קמה לחיים גורמים "לאקווהמן" להיות הסרט הטוב ביותר של די.סי עד היום אך לא סרט הכי טוב שהוא היה יכול להיות

 

ביקורת לסרט "אקווהמן"
תסריט לא מאוזן, דיאולגים בעייתים מצד אחד אקשן מרהיב, אפקטים בלתי נשכחים ואטלנטיס קמה לחיים גורמים לאקווהמן להיות הסרט הטוב ביותר של די.סי עד היום אך לא סרט הכי טוב שהוא היה יכול להיות
תסריט 73%
אפקטים89%
אקשן90%
היקום של אקווהמן88%
דיאלוגים63%
אקווהמן לא מיוצג כפי שמגיע לו75%
80%Overall Score

תגובות

תגובות