LOADING

Type to search

Share

קצב המלחמה – חלק 4 בגנזך אורות הסער

 
"קצב המלחמה" הוא התוספת האחרונה לסדרת גנזך אורות הסער של ברנדון סנדרסון. זאת כנראה סדרת הפנטזיה האפית המשמעותית ביותר הנכתבת בימינו. מתוך רצון להימנע מספויילרים, הספר נקרא באנגלית לכן ייתכנו הבדלים בתרגום שמות ומונחים עם הגרסה הרשמית של אופוס.

סקירה ללא ספוילרים

* הסקירה יוצאת מנקודת הנחה שקראתם את שלוש הספרים הקודמים בסדרה (לא את הנובלה החדשה "רסיס השחר") ומכירים את רעיון הקוסמיר – היקום הפנטסטי בו ממוקמים העולמות של סדרות הספרים השונות של סנדרסון (הערפילאים, Warbreaker ).
בניגוד לספרים הקודמים שהיו המשכים ישירים אחד של השני מבחינת זמנים, "קצב המלחמה" מתחיל כשנה לאחר הסיום של "בעל השבועה" ומנחית אותנו ישירות לתוך אקשן.
בתחילתו של הספר אנחנו מעודכנים בהתפתחויות של השנה החולפת- עשרות של אבירי אור/ שוליות הצטרפו לשורות הקואליציה של אוריתירו. בצד של המזמרים (פרשמנים לשעבר) התווספו עוד Fused (ממוזגים?) עם כוחות שונים המקבילים לקוחות אבירי האור. שני הצדדים פיתחו טכנולוגיות פבריאלים שמסייעות להם בלחימה. הצדדים נמצאים בסוג של איזון כאשר ה Fusedלא באמת נהרגים אלא נולדים מחדש בכל מעבר של סופת הנצח (Everstorm); כשאבירי אור נהרגים, הספרנים שלהם יכולים להיקשר לאבירים חדשים. מכאן, נעשות פעולות יזומות להשגת שובר שוויון שמתרגמות לשלושה קווי עלילה עיקריים המתרחשים במיקומים נפרדים.

מבחינת הדמויות, הספר מוצהר כספר של וונלי ואחותה אשונאי אבל זה מתבטא בעיקר בפלשבקים מהם יש פחות מאשר בספרים הקודמים. אך למעשה, זהו הספר של נבאני, מה שפועל לטובתו לדעתי- בתור קורא, קל יותר להזדהות אם דמות חסרת כוחות. הדמויות הראשיות בסדרה הגיעו לרמה של כוח בה קשה לדאוג לחיים שלהם (מה שלא ניתן לומר על הבריאות הנפשית שלהם).
בהתאם לקווי העלילה, שלושת הדמויות הראשיות (קאלאדין, שאלאן ודאלינר) מתפצלות ונמצאות בחלקים שונים של העולם במשך רוב הספר.
שאלאן וקאלאדין ממשיכים להתמודד עם הבעיות הנפשיות שלהם. סאנדרסון התייעץ עם אנשי מקצוע בנושאים אלה, לכן התיאורים מציאותיים מהרגיל.
קאלאדין סובל מהלם קרב בעקבות אירועי סוף הספר השלישי (בנוסף לדיכאון הקבוע שלו) וההתעסקות בזה ישירה ומפורטת; שאלאן נסוגה יותר ויותר לתוך עצמה ונותנת לפיצולים שלה להשתלט.
הספר נוגע בחתף גם ביחסי אבות ובנים, נושא מעניין שיכול היה להיות מפותח יותר לדעתי.
קו העלילה הראשי עוסק באימות ישיר בין הצדדים מותח מתחילתו ועד סופו. כאן אנחנו גם נחשפים לתרבות המזמרים והתככים בקרב ה Fusedדרך וונלי.
קו העלילה השני מבחינת נפח הוא הפחות מוצלח בספר, לדעתי. הדמויות פועלות למען מטרה חשובה, אבל בתור קורא היה לקשה להאמין שכישלון משמעותי אפשרי.
קו העלילה האחרון מופיע קצת כמו עדכונים תקופתיים על המצב ובתור כזה הוא אפקטיבי. לקראת סופו מתרחשת התפנית המפתיעה של הספר שטורפת את הקלפים לקראת הספר הבא וסוללת את הדרך לחמישיית הספרים השנייה בסדרה.
כמכלול, חווית הקריאה של הספר הייתה מוצלחת. העלילה הראשית מרתקת, אנחנו מקבלים הרבה פרטי מידע חדשים על העולם והיקום ומסתיים בנימה אופטימית, לדעתי.

ספויילרים – מחשבות אקראיות שעלו במהלך/ בעקבות הקריאה

• מבורך סער זה שם המשפחה של קאלאדין עכשיו. ולא, באנגלית זה לא נשמע יותר טוב
• אדולין גם מעצב אופנה עכשיו. כולם מתעלמים / מזלזלים בו כרגיל
• שאלאן לא סיימה לשקר לעצמה
• אבא של קאלאדין הוא הגרסה של רושאר של האמא שלא מרוצה מזה שהבן שלה נשיא ארה"ב – הוא יכול היה להיות רופא!
• קאלדין הספיק לצאת עם ולהיפרד מאחת מהלוחמות ביחידה שלו – הפרה בוטה של השילוב הראוי
• שנינות ויאסנה נמצאים במערכת יחסים רומנטית (לפחות מצידו). רק אותי זה מטריד?
• התוכניות של טיפוח (Cultivation) סבוכות למדי. האם המהלך שלה יצליח או שאודיאום 2.0 ישתלט על היקום?
• מואש מצליח להיות יותר מאוס מאשר בספר השלישי. הנה עוד הבדל בין סנדרסון לג'ורג' מרטין – אצל מרטין דמויות שנואות משתפרות אם הקורא נחשף לנקודת המבט שלהן, אצל סנדרסון דמויות סימפטיות הופכות לשנואות כשרואים מה קורא אצלן בראש.
• נשארו 10 ימים עד לדו-קרב ה"סופי" – מי יהיו נציגי הצדדים? דאלינר מתכוון לייצג את עצמו, אבל באלף עמודים הכול יכול לקרות.
• אני רואה הקבלות בין הדמויות של קאלאדין ודאלינר לראנד אל'תור (הדמות הראשית במחזור כישור הזמן, סדרת ספרים שסנדרסון סיים לחבר והשפיעה עליו רבות). קאלאדין מקביל לראנד המעורער, דאלינר לראנד המואר. זה גורם לי לחשוב שהדו קרב יהיה יותר מנטלי מאשר פיזי.
• המזמרים יותר נחמדים מהאלטי הממוצע. מבחינתי שישלטו באלתקאר.
• בתרבות המזמרים יש כמה מונחים שנשמעים כמו עברית, למשל השמות של שני סוגי Fused: Shanay-im (שנאים) ו- Mavset-im (מווסתים). זה די משעשע
• אני מקווה שאדולין ומאיה יישארו חברים ולא יקשרו. לפחות דמות אחת צריכה להישאר בלי כוחות ויש עודף של אוריים במשפחת קולין
• מפתיע ששום ספרן עדיין לא נקשר לאבא של קלאדין – הוא מאוד אוהב את העקרונות שלו
• נראה ששאלאן תצא למסע בין עולמות בשלב כלשהו, נקווה שלא בעקבות הפיכתה לאלמנה
• האם יש רשעים אמיתיים בסדרה הזאת? בתחילת הספר עוד אפשר היה להגיד שאודיום קרוב לרשע טהור, אבל עכשיו?
• אז גילינו שאבירי האור לא בגדו בספרנים. הגילוי הבא צריך להיות שהספרנים לא בגדו במזמרים
• אנחנו עדיין לא יודעים למה יד שמאל פרובוקטיבית…

Tags: