הסרט שראה את  העתיד

לאחרונה כל העולם נכנס לסגר, ריחוק בין בני אדם, לנקות הידיים ולא לגעת בפנים הפכו להיות חלק מהחיים שלנו – מצב מציאות ב2020.

החלטנו לבקר בסרט "התפשטות" (2011)  בנטפליקס , הסרט שלכאורה ניבא מגיפה רחבת היקף. ותחליטו אתם אם יוצרי הסרט הצליחו לחזות את אירועי 2020.

ב"התפשטות" משנת 2011 אפשר למצוא את  את מאט דיימון, ג'וד לאו, גווינת 'פאלטרו, קייט ווינסלט ומייקל דאגלס. אבל הסרט לא הפך להיות הצלחה לא בקופות או ע"י המבקרים בימים הללו הוא הופך להיות כמו טקסט המנבא את המצב שלנו.

עלילת הסרט "הדבקות"

הסרט מבויים ע"י ידי הבמאי  המפורסם סטיבן סודנברג. שביים סרטים כמו "אושן 11", "ארין ברוקוביץ '" ו"סולאריס".

הסרט מספר על הנגיף המסוכן ביותר שנמלט לחופש וכל מי שנבדק בו מת במהירות (בשונה מהוירס שאנחנו חווים אשר אומנם מדבק אבל אחוז התמותה שלו הרבה יותר נמוך) . בעלילת הסרט  אנשים מתים במהירות ובכמויות גדולות. גיבורי הסרט הם המדענים ובעיקר  המרכז למניעה ובקרה של מחלות בארצות הברית, יחד עם ארגון הרופאים הבינלאומי, נאבקים כדי להפסיק את התפשטותו המהירה של הנגיף הקטלני.

היכן הסרט חופף עם המציאות שלנו?

  • בסרט, כמו במציאות, החלה המגיפה בסין. על פי הסיפור, הגיבורה בת אמהוף (גווינת 'פלטרו), שהפכה לחולה אפס, חלתה בנגיף באסיה ומשם הוא מתפשט לשאר העולם.
  • הנגיף הפיקטיבי (MEV-1) בסרט מתפשט ממש כמו קוביד -19. קשר קרוב או מגע עם משטחים נגועים שנגוע על ידי אדם נגוע.
  • כמו כן MEV-1 (נגיף תולעי סרט) ו- Covid-19 מדביקים את דרכי הנשימה דרך מגע עם הידיים, ובכך גורמים לנגיף להיכנס לריריות.
  • הסרט מראה כי במהלך התפרצות וירוסים, שירות המודיעין התברואתי והאפידמיולוגי מקבל צו דחוף לאתר ולבודד אנשים נגועים מהחברה. בהמשך, כל העיר שיקגו הופכת לאזור הסגר. זה מזכיר מאוד את המצב האמיתי בערים בסין ובאיטליה, בהן ערים שלמות הוסגרו בבידוד בגלל מגיפת הנגיף הקורונה.
  • עם זאת, ניתן לציין כי סרט 2011 אכן הצליח במידה רבה לחזות את אירועי 2020. אך יש להדגיש כי ההתפרצות הנוכחית הרבה פחות קטלנית מהמסך.
  • בסרט, גיבורים מזכירים לעיתים קרובות שיעור תמותה של 25%, ואילו התמותה מ- Covid-19, לפי ארגון הבריאות העולמי, משתנה בתוך 3.4%. MEV-1 הורג 26 מיליון איש בחודש. מניין ההרוגים של נגיף הקורנו בשלושת החודשים שחלפו מאז ההתפרצות בסין לא עלה על 4,000.

 

המדע מאחורי הסרט

התסריטאי  סקוט ברנס ניסה להפוך את הסרט למדויק ככל האפשר מבחינה מדעית.

הוא התייעץ עם וירולוגים ואפידמיולוגים מובילים, כולל מומחים מארגון הבריאות העולמי. והם לא נבהלו ממנו, מודה ברנס.

"כשדיברתי עם המומחים, כולם הדגישו שהמגיפה אינה עניין של" אם ", זו שאלה של" מתי ".

 

 

לסיכום

הסרט "התפשטות" הופך להיות לפתע יותר רלוונטי ואמיתי, המשחק והבימוי בו אומנם לא השתנו אך הידיעה והכרה של המציאות הקיימת הפכה את הסרט ליותר מפחיד רלוונטי ופחות כמו סרט מדע בדיוני בזמן שהוא יצא.

בזמן שגם ככה אין הרבה מה לעשות חוץ מלראות נטפליקס אנחנו ממליצים ללכת לבדוק את הסרט.

תגובות

תגובות