הכל נשאר במשפחה

"קריד 2" מתחיל כבר בבעיה מאד חמורה, הבמאי של הסרט הראשון ריאן קוגלר שגם ביים את הסרט "הפנתר השחור" לא לקח חלק בבימוי הסרט השני ובמקום הבמאי אנחנו מקבלים את סטיבן קייפל ג'וניור אך אל דאגה חובבי רוקי הבמאי סטיבן קייפל ג'וניור מצליח לתת נשמה לסרט "קריד 2" בעזרת השחקנים סילבסטר סטאלון וכמובן מייקל בי. ג'ורדן (אדוניס קריד).

אפשר לומר הרבה דברים על סילבסטר סטאלון והבחירות שלו כשחקן אך אין ספק שהיכולות שלו לכתוב ולביים את סדרת הסרטים של "רוקי" היא בהחלט הוכחה לקח שמאחורי המראה הקשוח הזה עומד אדם שיודע לכוון את המצלמה ללב הסרט.

"קריד 2" הוא סרט מספר 8 בסדרת הסרטים של "רוקי", תראו עוד סדרות אחרות שמצליחות להדהים ולעשות עבודה מדהימה אחרי 8 סרטים? את הכבוד אפשר בהחלט לתת לסילבסטר סטאלון והבחירה של הבמאים הנוכחים.

מספר 8 בסדרת רוקי ומספר 2 בסדרת הסרטים של קריד

בסרט החדש "קריד 2" אדוניס קריד  עומדת להתמודד מול בנו של איוון דראגו, למי שלא מכיר איוון דראגו הוא מי שהרג את אפולו קריד אביו של אדוניס קריד .

כאן אנחנו מוצאים את הנקודה שעליה הסרט עומד, היחס בין אב לבין והדרישה שעומדת מול הבן לספק לאבא את מה שהוא לא הצליח להרוויח בעצמו, בסרט הראשון של "קריד" אדוניס קריד מנסה לגלות מי הוא תחת הצל של אביו, כעת הוא צריך לנקום את מותו בכך שהוא ינצח את הבן של מי שהרג אותו.

עד לכאן הכל נשמע טרגדיה יוונית לכל דבר, החטאים של האבא נופלים על הבן.

אך מה שמפתיע בסרט הנוכחי הוא שאנחנו גם למדים על משפחתו של איוון דראגו וכל המשקל שהוא מפיל על בנו על מנת להחזיר לו את הכבוד האבוד שהוא איבד ע"י רוקי, בעבור משפחתו של דראגו רוקי הוא הנבל בסיפור הזה, רוקי לקח מהם את כל הכבוד, עושר ותהילה שהיו להם והם רוצים את זה חזרה.

הזירה לא משמשת רק כדי להכריע מי משני המתאגרפים הוא הטובים ביותר הניצחון יחזיר לאחד משני המתמודדים את הכבוד המשפחתי שאבד שלו.

הטרגדיה של משפחת דראגו מונצחת היטב בסרט הזה

הטרגדיה של משפחת דראגו מונצחת היטב בסרט הזה

סטיבן קייפל ג'וניור הוא הנשמה של הסרט

הבמאי סטיבן קייפל ג'וניור שומר על קו ההפקה והבימוי של ריאן קוגלר אך מצד שני מצליח לא ליפול לקלישאות שהייתם מצפים מסרט שני בסדרה, הוא לוקח יותר את הזמן גם לבנות את המתחרה של אדוניס קריד ובדרישה שלו לקחת כמה שיותר זמן מסך לתת לשני המשפחות הללו כך המתח גדל יותר כאשר שני המתמודדים מתייצבים אחד מול השני בקרב.

זה לא עוד קרב בין שני מתאגרפים שרוצים לזכות בכסף ותהילה, זה שני מתאגרפים שעולים לזירה כדי לתקן את העבר שלהם, להחזיר את חיי המשפחה שלהם למסלול הנכון.

האם אתם חושבים על זה בצורה זו או אחרת אין כאן באמת מנצח אמיתי, שני המשפחות הללו עברו סבל קשה ע"י כוחות שלא היו בשליטה שלהם, דראגו הפסיד את כל הכבוד שלו בגלל ההפסד מול רוקי וקריד הפסיד את אבא שלו בגלל קרב שיצא משליטה מול דראגו.

בלי ההיסטוריה המשפחתית הזו הקרב היה יכול להיות קלישאה נוספת של שאריות של המלחמה הקרה, גם סילבסטר סטאלון בתפקיד רוקי וגם איוון דראגו השחקן דולף לונדגר הם ההפך אחד של השני בהשקפות שלהם כלפי המתאגרפים שלהם.

רוקי לא ממהר לדחוק את קריד לקרב הוא רוצה להגן עליו ממה שאביו סבל, הוא מעדיף שהוא לא יכנס לזירה אך לונדגר רוצה, דרוש מבנו להיכנס לזירה כדי להחזיר לו את הכבוד האבוד.

סטיבן קייפל ג'וניור יודע לעשות את זה לא בצורה בוטה שהייתם מצפים בסרט כזה, בעיקר ע"י דיאלוגים וסצנות שחושפות את הצלקות העמוקות שעומדות מאחורי הדמויות הללו, בסוף היום אנחנו מרגישים רע כלפי כל הדמויות בסיפור הזה.

בדרך הזו הבמאי יודע לגנוב מאיתנו את הדמעה במקרה שקריד יפסיד מכוון שנרצה לראות את משפחתו של דארגו סבלה חוזרת לגדולה שלה ומצד שני לא נמהר לשמוח שקריד ינצח בגלל שמשפחתו של דארגו תחזור לאפלה.

אחרי 8 סרטים רוקי עדיין מצליח להיות סרט בעל נשמה

אחרי 8 סרטים רוקי עדיין מצליח להיות סרט בעל נשמה

סובל מבעיה אחת

 

"קריד 2" סובל וזוכה בעיקר מכך שהוא נכתב ע"י סילבסטר סטאלון (לטוב ולרע) המשפחה של איוון דראגו כתובה בצורה כל כך טרגית וקלישאת כלפי יוצאי ברית המועצות שמי שיש לו איזשהו קשר אמיתי לברית המועצות ימצא את הדרך שבה הם הופכים להיות הנבלים לא מציאותי לרוב.

הסרט כתוב כדי לרצות בעיקר את הקהל האמריקאי והייתם חושבים שב2018 הוליוד תבין שהכסף שניכנס לקופות שלהם לא מגיע רק ע"י הקהל מארצות הברית.

לסיכום

"קריד 2" מצליח עדיין להישאר רלוונטי כסרט מספר 8 בסדרת הסרטים של "רוקי" וזה בעיקר תסריט שכתוב עם הרבה נשמה ואהבה, במאי טוב ושחקנים שבאמת נותנים את הנשמה שלהם לסרט, "קריד 2" היה יכול להתעלות על עצמו בכך שלא היה נופל לקלישאות של כל מי שיוצא מברית המועצות הוא איש קר ונורא אך הוליווד זקוקה לנבלים.

ביקורת לסרט קריד 2
אחרי 8 סרטים "רוקי" מוכיח שהוא עדיין בעל נשמה גם בשנת 2018
תסריט88%
משחק87%
סרט מספר 8 בסדרה93%
סילבסטר סטאלון 89%
סטיבן קייפל ג'וניור88%
יוצאי ברית המועצות הם הנבלים58%
84%Overall Score

תגובות

תגובות