החיים בין המתים המבט על השינוי דמותו של ריק גריימס

"המהלכים המתים" בעיצומה של עונה ה8 ואפשר לומר כבר בוודאות שריק גריימס שאנחנו צופים בעונה האחרונה הוא כבר לא בהחלט הבחור הטוב.

ספויילרים כמובן.

ריק המושיע

אם נחזור אחורנית לעונה הראשונה של המהלכים המתים ריק גריימס היה בחור המחפש את אשתו והילד שלו בעולם שהוא לא מכיר, הוא עצר לעזור לכל מי שיכל וניסע להימנע מלפגוע מאנשים.

הוא היה סמל של תקווה והאיש שבו יכולנו להאמין שיביא אותנו  לפתרון של האפוקליפסה הנוראית הזו, הדברים השתנו בסוף העונה הראשונה כאשר ריק נפגש עם מנהל הסוכנות של המחלות וגילה שכולם נושאים את הנגיף הזה הוא החל לשמור סוד מכולם וכן החלה ההבנה שריק מתחיל לעבור שינוי.

בעונה השניה כאשר קארל נפגע מכדור ריק ביצע מספר מהלכים שהוא ביצע בשינוי שלו, הראשון המוות של קארול ואחר כך ההתנגשות הבלתי נמענת מול שיין שהביא לכך למוות של שיין.

כל כך שהזמן התקדם ככה ריק המשיך להבין שהוא צריך לשחרר את האדם שהוא היה ולהפוך להיות קשוח יותר ואכזר יותר, הוא עשה את זה כאשר הוא קטע את הרגל של הרשל, שם הוא הבין שהוא שכדאי להציל את החיים של האנשים שהוא אוהב הוא לא יכול להסס והוא חייב לפעול ללא רחמים.

thewalkingdead (4)

דמותו של ריק החלה לאבד את זה יותר כאשר אישתו לורי מתה ואז היה מהפך בדמותו של ריק הוא החל להיות מגונן יותר כלפי האוהבים שלו, רוב האתגרים שריק התמודד איתם עד לנקודה הזו היו מול המהלכים המתים.

הגעתו של הדמות של המושל הביא אותו להתחיל להתמודד פחות הזומבים ויותר כנגד בני האדם, בהתחלה הוא החל להגן על כמי שהיה מסביבו ולקבל את כל מי שהיה זקוק לעזרה בסוף היום מי שהביא את השינוי בריק גריימס לא היו המהלכים המתים אלה בני האדם שהוא נתקל בהם, הקניבלים, המושל וכמובן המושעים בנהגתו של ניגן.

מזומבים לאנשים

כל האנשים הללו גרמו לריק להפוך להיות מפלצת חסרת רחמים ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע במשפחה שלו, השינוי בדמות שלו החלה שהוא החליט ללכת כנגד המושעים עצמם בלי שהוא ידע למה הוא נכנס הוא שם את עצמו כישות חוק שבה הוא מחליט מה נכון ומה לא נכון והוא יהרוג את כל מי שיעמוד בדרכו.

המוות גם הפך להיות חלק מהאישות של ריק גריימס והוא לא היסס להשאיר אנשים הזקוקים לעזרה ולבסוף לחזור לקחת את החפצים שלהם אחרי שהמהלכים המתים הרגו אותם.

לאט לאט האויבים של ריק הפוכים  להיות ממפלצות (זומבים) לאנשים מפלצתיים וככל שריק מתעמת עם המפלצות האנושיות כך הוא מתחיל לאבד האנושיות של, כשאר אתה הורג את המפלצת תיזהר לא להפוך להיות המפלצת.

thewalkingdead (1)

אז למה אנחנו טוענים שריק הוא הנבל?

טוב אולי הגזמנו עם הכותרת אך ריק בהחלט הוא כבר לא הגיבור הוא לא מקשיב כבר לרצון של האנשים מסביבו, הוא חווה את העולם ראה מה יש בחוץ וגיבש לעצמו דעה ברורה מאד, תהרוג או תיהרג ועדיף שלעשות את זה קודם. אי אפשר כבר לסמוך על אף אחד והרצון הטוב לעזור לאנשים לבסוף מביא את המוות למפתן הדלת שלו.

כל הרצון שלו להימנע מלפגוע מהאנשים שלו הפך מצד שני את קארל להיות ההפך שלו, קארל מבין ורואה את השינוי שקרה לדמותו של ריק והוא מחליט בתחילת העונה האחרונה לקחת על עצמו לסייע לאדם זר שהוא פגש, קארל פונה אליו בשלום וריק בחור להוציא את האקדח שלו ולירות לעברו על מנת להרחיק אותו.

לבסוף כל הרצון של ריק לשמור על קראל ולאמץ את הדרך חיים שלו היא לבסוף מה שהביא אתה את קראל להתנהג הפוך מכך.  זו התנהגות פסיכולוגית ידועה שבה ההורים מתנהגים בפנאטיות חינוך מסויימת כלפי נושא והילדים שלהם בוחרים להיות ההיפך הגמור מהתנהגות שלהם.

כך קראל הפך להיות ההפך מריק מבין שאביו איבד את כל מה שהם יצאו לעולם החדש ליצור, אוטופיה מקבלת ומאמינה ריק הפך להיות ההפך הגמור מכך הוא לא מאמין באף אחד הוא בוחר לירות קודם בזרים לפני שהוא יחשוב אפילו לקבל אותם הוא הפך להיות האנשים שהוא שנלחם להרוג.

ניגן הוא ריק, ריק הוא ניגן

אם נחשוב לרגע על ניגן הוא לא דווקא הנבל בעולם הזה הוא פשוט מנהיג שיטת הנהגה שבמצב חרום חייבת להיות פעילה, פחד ושליטה גורמת לאנשים לעקוב אחריו בזמן שכולם מנסים לרצוח אחד את השני הוא בונה חברה המבוססת אומנם על פחד אבל מצד שני מביאה יציבות לאנשים שהוא מוביל, הם מחלקים חצי מהמזון שלהם אבל מקבלים הגנה, הם נאמנים לניגן והוא בתמורה מביא להם סדר ושלווה בעולם שכולו מפלצות ורוצחים.

הדרך שניגן דואג לכך היא דרך זה שהוא דואג לכך שהאנשים ינהיגו את עצמם בכך שהם תמיד מפחדים מניגן (מוכר לכם? תחשבו על קומינזים של ברית המועצות והדרך שבה הם גרמו לאנשים להלשין על השכנים שלהם כדי להיות חלק מהמדינה).

יום אחד מגיע לו ריק גריימס ומחליט להרוג את האנשים של ניגן, ניגן מבין שהאדם הזה מנסה לגרור תיגר על השליטה שלו שאומנם והוא צריך לפגוע בריק לשבור אותו ולגרום לאנשים שלו להתיישר בכך הוא דואג להמשיך ליישב בצורה הזו את העולם הפראי לסדר, סדר שמבוסס על פחד ואמונה בניגן אבל כך גם עשו כמעט כל כובש בהיסטוריה עד היום.

אם נשים לב לאט לאט ריק הופך להיות סוג של ניגן בכך שהוא כופה את הצורה שהוא רואה את החיים על כל האנשים שהוא מחשיב שהם המשפחה שלו, אם הוא היה מאמין בעבר שצריך לעזור לכל מי שנפגש בדרכם לא משנה כמה האנשים שהיו איתו התנגדו הוא קבע שכך זה יהיה וזה מה שהיה. בהמשך ריק שינה את הצורה שהוא רואה את העולם והוא כבר לא מאמין שצריך לעזור לכולם והוא קבוע את הצורה הזו לכל האנשים שמסביבו.

thewalkingdead (3)

קארל הוא הריק של ריק

בדומה לכך שריק מתנגד לשלטון של ניגן ותוקף אותו באלימות ומנסה להפיל אותו קארל הבן של ריק מנסה להפיל את השלטון של ריק או הצורה שהוא רואה את העולם בכך שהוא מחליט לעזור לאנשים שזקוקים לעזרה, כך גם ישו עושה את זה באותה צורה שהוא מתנגד להחלטה של מאגי להרוג את המושעים (שהיה החלטה של ריק) ולנסות להציל אותם.

הנקודה שלנו היא שכמו ניגן וכמו המושל ריק הוא לא שונה בהרבה שיטה שהוא מנהיג את האנשים שלו הוא כופה השילטון שלו וגם שהוא משתנה הם צריכים להשתנות איתו ומי שלא מתיישר איתו הוא ימות, אז מה ההבדל בינו לבין ניגן שגם רוצים בסוף היום לשרוד ולחיות בעולם של זומבים.

בשורה אחרונה אפשר לומר כל הכבוד על כך הסדרה החליטה להתנתק לגמרי מהקומיקס ולצאת בקו חדש לגמרי שלהם.

 

 

תגובות

תגובות