כוכב הקופים מלחמה

כוכב הקופים מלחמה הוא הסרט השלישי בסדרת הסרטים של האתחול פרייקול בסדרה של הסרטים "כוכב הקופים". הסדרה עצמה מבוססת בכלל על ספר של הסופר הצרפתי פייר בול, פייר טען שזה אחד הספרים גרועים ביותר שהוא כתב מה שלא מנע מהוליווד להפוך את זה להיות סרט בשנות ה60 ועוד הרבה סרטים, תוכניות טלויזיה והגענו להיום.
בערך היום לשנת 2011 עם צאת הסרט "כוכב הקופים: המרד" שהתחיל סדרה חדשה של סרטים.

עד היום

הסדרה החדשה שהתחילה עם בשנת 2011 מספרת על מדען המנסה לייצר תרופה לאלציימר ומשתמש בקופים לניסוים שלו, אחד הקופים סיזאר מפתח אינטליגנציה גבוהה מאד בעקבות התרופה.
הקוף סיזאר לומד לקבל את אהבה של בני האנוש אך גם את הצד האכזר שלהם. סיזאר נכלא וסובל מהתעללות של בני אדם.
סיזאר מבין שהוא צריך לסייע לחבריו הקופים ומשחרר את הנגיף לאוויר הקופים מפתחים אינטלגנטציה יכולת לתקשר בעזרת שפת הסימנים ובני האדם מתחילים למות. הסרט מסתיים שסיזאר בוחר לחבור לחבריו הקופים ולחיות בעצים

הסרט השני בסדרה מתרחש מספר שנים קדימה ומספר על העולם אחרי המתקפה של הוירוס הקטלני, הקופים ובני האדם חיים בנפרד מנסים לשרוד. סיזאר חיי עם הקופים שומר על השבט שלו אך אירועים בלתי צפויים גורמים לבני האדם והקופים לנסות לשתף פעולה ביחד מה שמתחיל כרצון לשתף פעולה נגמר בהכרזת מלחמה בין הקופים לבני האדם.

צילום מרהיב

צילום מרהיב

מלחמה

הסרט השלישי בסדרה שמבויים ע"י מאט רוויס שביים את הקודם סוגר את הטרילוגיה של "כוכב הקופים" ומעט מאד הפעמים שמגיע סרט שלישי בסדרה שהוא מתעלה על כל שני הסרטים הקודמים. אפשר למצוא סרט שלישי טוב בטרילוגיה אולי ב"שר הטבעות : שיבת המלך" או "ג'יסון בורן".
מה שעובד כל כך טוב בסרט הזה הוא שכל הסרטים האחרים הביאו אותנו לנקודה הזו, לסרט הזה העלילה כתובה בצורה נכונה והדמויות מתפתחות ואנחנו מבינים את החלטות שלהם, למה הם עושים את הבחירות שלה.
בסרט השלישי לסיזאר יש משפחה הוא והקופים חיים הרחק מבני מבני האדם, הקופים מנסים לחיות להיות סוילזציה. בני האדם הם גזע נכחד הם מנסים שוב ושוב להשמיד את הקופים.

הלבטים שעוברים על הדמויות כאן בסרט הם מבנות לצופה, מצד אחד יש לנו את סיזאר ואת הקופים הם מנסים לשרוד הרחק מבני האדם, מצד אחד הם לא רוצים להיגרר לאלימות שבני האדם מתגרים בהם כל הזמן. העובדה שהם יגררו לאלימות הם יהיו מה חיות כפי שבני האדם רואים אותם.

בידים הלא נכונות הדמות הזו יכלה להיות ג'אר ג'אר בינקס

בידים הלא נכונות הדמות הזו יכלה להיות ג'אר ג'אר בינקס

מצד שני יש לנו את בני האדם ומי שמנהיג אותם בסרט הזה הקולנול שאותו משחק בצורה מופלאה וודי הארלסון, הארלסון מנסה למנוע את ההשמדה של בני האדם והנגיף שעומד להכחיד אותם, הוא מאמין שאם הוא לא ישמיד את הקופים אולי הוא יצליח להציל את בני האדם.
הסרט עצמו מלאה באלגוריה לשואה, להתייחסות של בני האדם כלפי המיעוטים ומה ששונה להם, יש לנו איזכורים למחנות רכיוז, יש לנו אזכורים לעבדות.

משה סיזאר רבינו

מי שיראה את הסרט יבין שיש כאן הקבלה בין דמותו של סיזאר למשה רבינו, בלי להיכנס יותר מדי לעלילה אך מהתחלה של הסיפור סיזאר כמו משה גדל אצל השובים של בני עמו מתייחסים אליו כמו אחד מהם אך הוא תמיד יודע שהוא שונה מהם.
בסרט הראשון אנחנו רואים את אחד הכולאים של הקופים מכה בקוף חסר ישע וכמו משה הוא קם מולו ומחליט לעמוד מולו, בנקודה הזו הוא סוגר את גורלו בוחר להיות חלק מעמו.
בסרט השלישי אנחנו גם רואים הקבלות רבות לדמותו של משה רבינו, הוא המנהיג של בני עמו, הוא צריך לבחור בין הרצונות שלו בין הצורך שלו להוביל את עמו להאדמה המובטחת, ההקבלה של הקופים לעבדים כפי שבני ישראל היו במצרים.
התמודדת של משה מול פרעה, כך גם סיזאר כל הזמן מוצא את עצמו בדיונים מול הקולנל מבקש ממנו לשחרר את עמו.

האדם שהופך להיות קוף

בנוסף יש לנו תת עלילה שבה הקוף מאמץ ילדה שלא יכולה לדבר, השחקנית אמיה מילר שמצליחה להפתיע בדמותה ולהקסים את הצופים. לחדי העין יבחינו שהיחסים בין הקוף לבין הילדה הם בעצם היחסים ההפוכים שבין בני האדם לקופים.

תסריט, במאי ומשחק

הנקודה הכי חזקה של היא הבמאי שמצליח להעביר לנו את הקטעים שלמים בלי מילים, הקופים מדברים בשפת הסימנים בינם לבין עצמם. מאט עושה עבודה מעולה בלהדגיש את הרגשות, לתת לנו תחושה של אווירה ואפילו דמותו של קוף שיכולה להיות בידיים הלא נכונות ג'אר ג'אר בינקס, בידיים של מאט הופך להיות הקלה קומית במקום הנכון לסרט שהוא לא מתיימר להיות סרט קיץ.
הנקודה השניה היא התסריט ואפשר להרחיב עוד עשרות משפטים על העלילה של הסרט אך אנחנו לא כאן לעשות ספויילרים פשוט צריך ללכת לראות ולהבין.

אנדי סירקיס צריך לקבל אוסקר

אנדי סירקיס צריך לקבל אוסקר

אנדי "פאקינג" סיזאר

בואו נתחיל מכך שמישהו צריך כבר לתת לאנדי סירקיס פרס אוסקר, השחקן המוכשר הזה הופיע בכל כך הרבה סרטים מאוחרי המצלמה ועדיין לא מעורך מספיק. אם יש למישהו ספק על כך שמגיע לו לשחקן אוסקר שילך לראות את הסרט.
השחקן עושה עבודה מדהימה בתפקיד של סיזאר ואין ספק שבלעדיו הסרט לא היה עובד כמו שהוא.

לסיכום

"מלחמת הקופים מלחמה" הוא קרוב להיות סרט מושלם! כן זו הצהרה ממש גדולה אך זו האמת, מהרגע שהסרט מתחיל להתגלגל עד לרגעי הסוף שלו הוא מציג איכות קולנועית שנדירה  לראות, אם זה בצילום, הסרט מציג צילום מרהיב, משחק מעולה, תסריט שכתוב בצורה כל כך טובה שפשוט הוא מהפנט אותך ובמאי על.
אפשר לומר "שמלחמת הקופים מלחמה" הוא לא סרט קיץ הוא סרט שצריך להיות מעומד לאוסקר, הוא בהחלט חווית הקולנוע שמגיע לנו.
הקיץ קיבלנו סרטים כמו "שומרי הגלקסיה 2", "וונדרוומן" ו"ספיידרמן השיבה הבייתה", הם כולם היו סרטים מבדרים ובילוי טוב לקיץ אך אין ספק ש"כוכב הקופים מלחמה" הוא סרט שלא בכלל נמדד באותם קריטריונים שלהם, הוא פשוט קולנוע טוב יותר.

 

כוכב הקופים מלחמה הוא כמעט סרט מושלם - ביקורת לסרט
הקיץ קיבלנו סרטים כמו "שומרי הגלקסיה 2", "וונדרוומן" ו"ספיידרמן השיבה הבייתה", הם כולם היו סרטים מבדרים ובילוי טוב לקיץ אך אין ספק ש"כוכב הקופים מלחמה" הוא סרט שלא בכלל נמדד באותם קריטריונים שלהם, הוא פשוט קולנוע טוב יותר.
תסריט94%
בימוי92%
משחק94%
צילום95%
מוסיקה95%
אנדי סירקיס100%
95%Overall Score

תגובות

תגובות