אלים אמריקאים מאת ניל גיימן

לקראת יציאת הסדרת הטלוויזיה (באותו שם) בעוד פחות מחודשיים, החלטתי לקרוא שנית את הספר עליו תבוסס.
הספר מתאר מספר חודשים מחייו של צל (Shadow Moon), אסיר משוחרר שמסכים בחוסר ברירה להצעת עבודה של מר וונסדיי (Wednesday) המסתורי. העבודה לוקחת אותו למסע ברחבי ארצות הברית, במהלכו מר וונסדי מנסה לגייס מכרים וותיקים למאבק שהוא מנהל וצל בעיקר חוטף מכות.
מי שמכיר קצת את המיתולוגיה הנורדית – ובימינו זה לא נדיר לאור הפופולריות של סרטי הנוקמים – יבין די מהר מי זה וונסדיי.
למעשה, וונסדיי ומכריו הקשישים ברובם הם התגלמויות של אלים, אלילים ואגדות עם שונות ומשונות שהגיעו לארצות הברית ביחד עם המהגרים שנחתו לחופיה לאורך השנים. החל בטוטמים של האינדיאנים הילידים, דרך האלים האפריקאים של העבדים שהובאו לאמריקה בהמוניהם וכלה בג'ינים שהגיעו עם המהגרים הערבים במאה העשרים.
מדובר בפנטזיה אורבנית, אבל לא מהסוג הרומנטי. יותר מכך, אם אתם מחפשים קריאה מנחמת וקלילה – זה לא הספר בשבילכם. העולם המוצג בו הוא אפל ו(לטעמי) מדכא. מעבר לכך שהאלים הישנים גוועים, גם האלים החדשים של האמריקאים – טכנולוגיה, מדיה ועוד – מודעים לכך שבעתיד הלא רחוק יחליפו גם אותם בדבר הנוצץ הבא.
לדעתי הספר משקף את ההתרשמות של גיימן – בריטי המתגורר בשנים האחרונות בארה"ב – על החברה האמריקאית – שמכתירה אלילים ואז זונחת אותם למען הדבר החם הבא. רעיון זה מובא ישירות מספר פעמים בספר – דמויות שונות טוענות שהארץ הזאת לא מתאימה לאלים.
אישית, אני אוהבת למצוא בכל ספר פיסות מידע שמתחברות ליצירות ולמקורות מידע נוספים – וכאן יש כאלה בשפע. הספר נותן לקורא טעימות ממיתולוגיות של תרבויות שונות, דברים שלא היה חושב להתעניין בהם ללא זה. אולי ההיסטוריה של חג האיסטר תסקרן אתכם, או אלילים סלביים נשכחים.
אני לא יודעת עד כמה הפרטים בספר מעוגנים במידע היסטורי- ארכאולוגי, אבל עצם החשיפה לקיום תרבויות אלה מרחיקה מהן את השכחה.

אלים אמריקאים

אלים אמריקאים

ועכשיו לגבי הסדרה: הפרק הראשון צפוי להיות משודר בארצות הברית ב-30 לאפריל ברשת Starz. העונה הראשונה הינה בת 8 פרקים ומקבילה לחלק הראשון מבין השלושה (וחצי) של הספר.
עד כמה שניתן להבין מהטריילר ומהראיונות עם יוצרי הסדרה, ההתרחשות הועברה להווה (במקור תחילת שנות ה-2000) ועלילות דמויות המשנה הורחבו.
בעיני אלה עדכונים חיוביים – שלא לומר הכרחיים – לסדרת טלוויזיה. הספר נועד להיות עדכני לתקופתו לצורך המחשת ההתנגשות הין העבר להווה, לכן היה צורך אמתי למקם את הסדרה בזמן הנוכחי.
אחד הדברים שפחות אהבתי בספר היה מיעוט הדמויות הקבועות – בעיקר בחלק הראשון. צל ו-וונסדיי נוסעים ממקום למקום, פוגשים אנשים ואז לא רואים אותם שוב עד לחלק האחרון של הספר. כמו כן חלק מהדמויות לעולם לא נפגשות עם הדמויות הראשיות – הן מוצגות בפרק אחד רק כדי להיהרג באחר. נראה שבסדרה דמויות אלה יקבלו קווי עלילה שלמים ובעיני זה מסקרן.
לגבי ההרג – בספר יש סצנות הרג ואלימות שלא היו מביישות את משחקי הכס. חלקן בזיכרונות של העבר הרחוק וחלקן בזמן שלנו. אם דברים כאלה מפריעים לכם – קחו את זה בחשבון לפני הצפייה.

בשורה התחתונה מדובר בספר כתוב היטב, זורם ומלא באקשן. מצד שני אין הרבה דמויות שאפשר להזדהות איתן בקלות והאווירה אפלה. אם אתם אוהבים את זה או לא- החלטה שלכם.

תגובות

תגובות