ביקורות ביקורת מהעבר חדשות

הנוקמים ביקורת מהעבר

 

הביקורת נכתבה ב2012 לאחר צפייה בנוקמים והיא מופרסמת מחדש עכשיו באתר

סרט כמו הנוקמים הוא סרט של פעם בחיים, אתם יודעים מה זה סרט של  פעם בדור , לא! אפילו יותר מכך זה סרט של  פעם אחת מאז המצאת הקולנוע.

טוב אולי קצת הגזמנו אבל באמת שזה בהחלט הסרט של הקיץ 2012. הנוקמים הוא חלומו הרטוב של כל חובב קומיקס או צופה נלהב של סרטי מרוול בחמש שנים האחרונות. מאז צאתו של "איירון מן" בשנת 2009 החלו אט אט להתגבש תוכניות על להביא למסך הגדול את הצוות הגיבורים המורכב מאיירון מן, הענק הירוק, תור', קפטן אמריקה, האלמנה השחורה ועין הנץ (מעכשיו נקרא לו הבחור שיורה חצים) של חברת הקומקיס מרוול  למסך הגדול.

רק להבהרה זריזה מרוול זה כל הגיבורים המגניבים כלומר ספיידרמן, אקסמן, ארבעת המופלאים, הענק הירוק, גוסט ריידר, דרדוויל והנוקמים. מצד שני יש את החברה די.סי שהיא בערך חברה של שלושה סופר גיבורים סופרמן, באטמן ואשת הפלא (אתם גם יכולים להחשיב את הגרין לנטרן אבל תכלס עדיף שלא).

מרוול החלו בפרויקט שאפתני שיש שהיו אומרים חלום באספניה כמו הרכבת הקלה בירושלים (רגע זה בעצם קרה), החלום היה ליצור מספר סרטים אשר יגוללו את עלילות דמויות הקומיקס השונות  בקוי זמן נפרד ואז לאחד אותם לסרט אחד גדול  שישלוט בכולם (לא אנחנו לא מדברים על שר הטבעות ואין כאן טבעות).

הדרך לשם..

הדרך לשם החלה כפי שציינו ב"איירון מן" 2009, רוברט דאוני ג'וניר שהיה כוכב נשכח כמו דובי גל יצא מהגלות וחזר למסך הגדול לגלם את טוני סטארק, גאון, פלייבוי, עשיר עם טיפה מצפון שממציא חליפה המאפשרת להיראות יותר מגניב (אם נוריד את  הגאון והמצפון נקבל את צ'ארלי שיין), דאוני נתן את הופעת הקרירה שלו וחזר להיות הדבר החם ביותר בהוליווד. הסרט התקבל במחיאות כפים רבות ע"י הצופים, בחיבה ע"י המבקרים והכי חשוב באהבה ע"י פקדי הבנק שספרו את הרווחים.

משם המשכנו לנו לה"ענק הירוק" שיצא גם באותה שנה, הענק הירוק הוא הדמות המוכרת ביותר מכל גיבורי העל בסדרת הסרטים הנוקמים( עד לצאתו של איירון מן) אך גם הדמות הכי חסרת מזל במסך הגדול, הפעם את האולטר איגו שיחק אדוארט נורטון שהצליח לריב עם ההפקה לקראת סיום הסרט בגלל בעיות עריכה ותסריט ועוד לפני שהסרט יצא למסך הגדול נורטון הכריז שהוא פורש מהתפקיד לסרט הנוקמים. הסרט היה פושר ובינוני, יוצא מן הכלל סצנת הסיום שבא הענק הירוק מחריב את הארלם במלחמה עם הענק הירוק אחר.

הדרך ממשיכה שנתיים אחר כך ל"איירון מן 2 " שהציג את היפיפה סקרלט ג'הונסן בתפקיד האלמנה השחורה וכל דבר אחר שקרה בסרט היה מיותר .

ב2011 מרוול הוציאו שני סרטים נוספים הראשון "תור'" בבימוי של אגדת שייקספיר קנת בראנה שהביא לתפקיד אודין האל הכל את אנתוני הופקינס, בתפקיד העלמה במצוקה הופיעה זוכת האוסקר הטרייה נטלי פורטמן ובתפקיד האל הרעם הנורדי השחקן החדש כריס המווסרת'. הסרט עשה את הבלתי האפשרי וגם לעלילה שהייתה יכולה להיחשב כבדיחה התברר להיות סרט קומיקס מהנה ואפילו משובח לעיתים.

הסרט האחרון שהוא היה בהחלט פרסומת אחת גדולה לנוקמים הוא קפטן אמריקה, קפטן אמריקה הביא את השחקן כריס אוונס (רגע הוא לא הלפיד האנושי ?) בתפקיד קפטן האמריקה הסופר גיבור הראשון שכמובן נוצר בארצות הברית של מלחמת העולם הראשונה.

 

סוף העולם

2012 אומנם לא הביא את סוף העולם לפי בני המאיה אך הוא כן הביא את "הנוקמים", אחרי חמישה סרטים שהכינו אותנו עם סצנה נוספת אחרי שהכתוביות יורדות, סמואל ג'קסון שהבליח לרגעים וכמובן הסוכן פיל קולניס שבא להזכיר לכולם שהם עדיין תחת סרט אחד גדול.

השאלה הגדולה, איך לוקחים חמישה סרטים שונים, שמספרים על דמויות שונות לגמרי, שנפרס על תקופה שונה בהחלט לסרט אחד גדול שלא נראה כמו באטמן ורובין – התשובה ? לא מערבים את ג'ורג קולני או ארלונד שוורצנגר אלא מביאים כותב/במאי שיודע ומכיר את עולם הקומיקס שהצליח לבצע את המעבר של דמויות מסדרת טלוויזיה אחת לאחרת והכי חשוב שיודע לכתוב הומר בכמות הנכונה, אני יודע מה אתם חושבים אך חיים יבין היה תפוס.

היכנס ג'וס ווידון.

גו'ס ווידון המוכר לכולם תחת "באפי ציידת הערפדים" הצליח לאחד ולהוציא דמויות מהסדרה ליצור סדרת בת "אנגל" לקחת דמויות מהסדרות השונות ולערבב אותם. אומנם זה לא אותו הדבר כמו שמרוול שאפו לעשות אך זה בהחלט הקדמה ליכולת כתיבה נכונה והבנה של עולם רחב, דמויות רבות ומיתולוגיה.

ווידון שפוטר לאחרונה מביום הסרט של אשת הפלא לחברת וורנר (כן כן מישהו כרגע מפוטר שם על הטעות הזו) ישב לו בביתו בחוסר מעשה עד שהטלפון הגיע, לא זה לא הייתה אריאלה ממפעל הפיס אלא המפיק של חברת מרוול שמזמין אותו להיות או השעיר לעזאזל הגדול ביותר הוא הצלחה הגדולה ביותר של אותה שנה – התפקיד לביים ולכתוב את סרט השנה (נוציא את באטלשייפ מהתחרות כי אי אפשר להתחרות ביצירת אומנות כזו) ווידון לקח על עצמו את המשימה חיבר בין הדמויות והביא לאולפנים סרט של שלוש שעות וחצי. האולפנים שלחו אותו חזרה לחדר העריכות וכבר בתחילת חודש אפריל זכינו לשמוע על הנוקמים.

לתינוק הזה אף אחד לא ציפה

השמעות החלו לטפטף קצת אחרי ההקרנה הראשונה של הסרט לעיתונאים, הביקורות באתרי אינטרנט סיפרו על סיפור הצלחה, אתר אינטרנט IMDB  עמד על ציון של 9.6 (ציון גבוהה מאד) לסרט, מנבאי הקופות ציפו לשובר קופות אבל אף אחד לא ציפה להצלחה של כזו.

הנוקמים פתח בארצות הברית ושבר כמעט כל שיא אפשרי, שיא 207 מליון דולר לסוף שבוע ראשון, שיא של סרט שהגיע מהר ביותר ל200 מליון דולר, שיא לרווח ביום שבת, שיא של רווח ביום ראשון. שיא לסרט שהגיע מהר ביותר ל250 מליון דולר, שיא לסרט שהגיע מהר ביותר 300 מליון דולר ול350 מליון דולר, שיא של רווח בסוף שבוע השני. אף אחד לא חלם על הצלחה מטורפת כזו והנוקמים היה הנקמה של ווידון על חוסר הערכה של שנים.

והסרט עצמו

עלילת הסרט מתמקדת בנבל לוקי האח למחצה של תור' (אוי לא ספויילר) מגיע לכדור הארץ לא סתם לכדור הארץ, מגיע ישר לבסיס של סמואל ג'קסון (לא ברור איך הוא הסכים להופיע בסרט בלי שהוא יכול לקלל כל סצנה אחרת) או ניק פיורי הבוס הגדול של כולם, לוקי מודיע על כך  שהוא מביא צבא גדול והוא בדרך לכבוש את כדור הארץ. כל מה שהוא צריך זו קוביית כוח אחת ויכולת משחק מטורפת. טום הידלסטון המשחק את לוקי הוא הפתעה של הסרט אומנם הוא לא אויב גדול ואדיר או בעצמו בצבא של מפלצות אך היכולת שלו להביע שנאה, קנאה ומרמור מציגים יכולות של שחקן אוסקר שהתחיל את דרכו בשובר קופות. לוקי בהצרת המלחמה שלו לא משאיר ברירה לסמואל ג'קסון (כמה שאנחנו אוהבים אותו ) אשר מגייס את כל החברים שלו, איירון מן, קפטן אמריקה, האלמנה השחורה, תור, הבחור שיורה חצים והענק הירוק אשר הוחלף לשחקן מארק ראפלו. קבוצת המוזרים הללו לבטח הייתה יורדת ליגה בארץ אם הייתה משחקת כדורגל אך למזלנו כל תפקידה הוא להציל את העולם (נו יורק) מפלישה של חייזרים ואלים נורדים. העוצמה של הסרט עומדת לא רק בתפקיד של הענק הירוק אשר נותן הופעה מעולה גם תפקיד הענק וגם בתפקיד ברוס באנר. אלא העובדה שהדמויות הללו לא מסתדרות אחת עם השנייה, לרוב הסרט הדמויות עסוקות בלהעליב ולהתווכח.

השילוב של הדמויות מצליח לעבוד בגלל תסריט חכם, משחק עם קריצת עין של דאוני ובעיקר ההבנה שסופר גיבור שמדכא את הקהל זה התפקיד של באטמן. הסרט בונה שכבות של עלילה, דואג להשאיר מקום לאקשן ובעיקר הרבה הרבה בדיחות. בימוי נכון, הימור מוצלח ובעיקר צוות של שחקנים שלא בא עם הרבה אגו ודואג שהקהל יהנה ולא רק חשבון הבנק שלהם יוצר סרט מסוג חדש.

הבעיה של הסרט היא בנבל ולא לוקי אלא הצבא הגדול שלוקי מחליט להביא איתו דרך השער הוא נראה כמו שיכפול גנטי של חצי גולם חצי רובוטריק אך העובדה שהנבל פחות משפיע היא לא רק בחירה שגויה אלא הבנה שיש בסרט הזה מספיק דמויות, וכמו מונית שירות בתחנה המרכזית, יש יותר מדי דמויות ופחות מדי מקום.

הנוקמים הוא בחירה מוצלחת ונכונה לכל חובבי האקשן והפנטזיה, הסרט הוכיח בקופות וע"י המבקרים שהוא גם מהנה לכל שאר הצופים ואף אחד לא יישאר אדיש לסרט, בעיקר בגלל שהוא דואג לבדר והוא עושה את זה בצורה הטובה ביותר

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

תפריט נגישות