LOADING

Type to search

Share

מחזור כישור הזמן – מה שצריך לדעת לקראת הסדרה

ב19 בנובמבר 21' אמזון פריים תשחרר לציבור את שלושת הפרקים הראשונים בסדרת הפנטזיה החדשה The Wheel of Time. במה בעצם מדובר ומה הסיכוי שזאת תהיה "משחקי הכס" הבאה?

מחזור כישור הזמן היא פנטזיה אפית – והיא אכן אפית, עם עלילה הנפרשת על פני 14 ספרים + ספר קדימון. 11 הספרים הראשונים והקדימון נכתבו ע"י רוברט ג'ורדן החל מ 1990 ועד מותו ב2007. שלושת הספרים הושלמו ע"י ברנדון סנדרסון שנבחר למשימה ע"י הארייט מקדוגל, אלמנתו של ג'ורדן והעורכת שלו. הספר האחרון בסדרה יצא ב-2013. הזכויות לסדרת טלוויזיה על בסיס סדרת הספרים הוחזקו במשך שנים על ידי חברות שלא עשו מאמץ רציני על מנת לממשן עד שסוני ובהמשך אמזון נכנסו לתמונה ב-2017.

הספרים מעוגנים היטב במסורת של הפנטזיה הקלאסית מסוג מסע (quest) – דמות מנטור מגיעה לכפר נידח וסוחפת צעירים תמימים להרפתקה שתשנה להם את החיים. הייחוד הראשון מגיע מהיכרותו של ג'ורדן עם חיים בכפר- לא סביר שכפריים צעירים פשוט יסתלקו מהבית עם איזה זר. ואכן, לאורך העלילה (בעיקר בספרים הראשונים) הגיבורים הצעירים חשים אי אמון כלפי מי שהוציא אותם מהבית ולא נלהבים בכלל לנוכח היעוד שלהם.

הייחוד השני, והמרכזי בעיני הוא במבנה החברתי של העולם שאמנם נראה כמו עולם פנטזיה ימי-ביניימי טיפוסי אבל למעשה מהווה דיסטופיה פוסט-אפוקליפטית. שלושת אלפים שנה לפני העלילה הראשית האנושות חיה באוטופיה עם שילוב של טכנולוגיה וקסם. כתוצאה מעימות אלים עם אדון האופל (כמובן) כל משתמשי הקסם הגברים איבדו את שפיותם והשתמשו בכוחות שלהם כדי להרוס כל מה שהיה סביבם.
בזמן הנוכחי, רק נשים יכולות להשתמש בקסם וכל גבר שנתפס עושה זאת מומת או מנותק מהקסם באופן בלתי הפיך ע"י הנשים (מה שגורם לו לרצות להיות מת).
המצב הזה משפיע על החברה כולה בה לנשים יש אותה כמות כוח או אף יותר מאשר לגברים.
ג'ורדן עשה מאמץ רציני בלנסות לתאר איך עולם נשלט על ידי נשים יעבוד. אפשר לטעון שהוא לא באמת הבין איך מבני כוח של נשים עובדים אך לדעתי הוא עדיין הלך רחוק יותר מרוב הכותבים המודרניים יותר.

הייחוד השלישי של הספרים הוא במצבו של "הנבחר" והיחס של החברה אליו. בהתאם לנבואה (איך אפשר בלי?) המנהיג של משתמשי הקסם מהעת העתיקה ייוולד מחדש ויציל את העולם – אבל גם יהרוס אותו. כצפוי, אומות העולם לא מתלהבות המזה. בנוסף, מהנבואה ברור שזה יהיה גבר שמשתמש בקסם וכאמור גברים כאלה נרדפים ע"י הנשים.

 

אז מה לגבי הסדרה? לפי החומר השיווקי הרב שאמזון שיחררה, נראה שנעשו לא מעט שינויים כדי להתאים את הספרים למסך. רובם מתבקשים – בספרים ברור לכל קורא פנטזיה חצי מנוסה מי ה"נבחר", זה לא מתאים לטלוויזיה (ויש שיאמרו שגם לא לספר). תיאורי האלימות בספר מינימליים ומין רק נרמז, אם בכלל. על המסך זה לא מה שמצופה מסדרה למבוגרים בימנו.
אם זאת, עדיין מדובר בפנטזיה קלאסית, אם הרבה קסם, הרפתקאות מסע ויצורי אופל שמנסים לתפוס את הגיבורים.

אם הגעתם עד לכאן, אתם כנראה במבינים שהקשר בין מחזור כישור הזמן למשחקי הכס מקרי בהחלט. שנהן אומנם סדרות פנטזיה ארוכות שהתחילו להתפרסם בשנות התשעים אבל כאן הדמיון נגמר. משחקי הכס (שיר של אש וקרח) הצליחה כי הלכה נגד כל מה שהיה מזוהה כפנטזיה בזמנו, מחזור כישור הזמן – להפך. לדעתי האישית, הסיבה שמשחקי הכס הצליחה כל כך זה שבירת המוסכמות שלה, בעיקר לגבי הדמויות. ההיבט הפנטסטי בה היה זניח והיא יכלה להצליח באותה מידה בלעדיו.

נכון לעכשיו, נראה שמדובר בסדרת פנטזיה מושקעת במיוחד ששווה לכל חובבי הז'אנר לתת לה סיכוי. לגבי ציבור הצופים הכללי- נחיה ונראה.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *