ביקורות נטפליקס סדרות

״אווטאר: כשף האוויר האחרון״ עונה ראשונה

מאת: הפנטום

תקציר
העלילה עוקבת אחרי אנג כשף האוויר האחרון והאווטאר המיועד להציל את העולם, יחד עם חבריו קטרה וסוקה הוא יצא למסע.

עיבודי לייב אקשן הפכו תדירים, אני לא מתנגד באופן אוטומטי לרעיון כל עוד יש היגיון מאחורי הפרויקט.
למשל עם כל אהבתי לאנימה ״וואן פיס״, לעיבוד יש היגיון לאור אורכה המרתיע, הדרך המסובכת לצפייה עקב כל פרקי הפילר, וקטעים שפחות עומדים במבחן הזמן לצופה העכשווי.
מנגד ״אווטאר״ היא אחת הסדרות המושלמות שנוצרו, שילוב של קונספט מנצח, כישרון כתיבה מלא חן והנדיר מכולם האומץ לדבר לקהל צעיר בגובה העיניים על נושאים קשיים דרך עלילה רצה בתקופה ללא אמצעי הצפייה המתקדמים של ימיינו.

העיבוד הזה הוא הסמל של הצד השלילי של הרעיון, אורכה של סדרת המקור ממש קליל והיא עומדת באופן מושלם במבחן הזמן, לכן הפרויקט מיותר מיסודו, הוא מסמל את הקלישאה שרק בגלל שהמקור אנימציה מבוגרים לא אמורים לצפות בה.
ההירוניה היא שגם אם מניחים את זה בצד הסדרה המקורית בוגרת מימנה, מדיאלוגים קלישאתיים ועד מאמץ מזיע לעשות אותה האפית ובומבסטית כמה שיותר תוך איבוד כל חן של המקור.

לא אפרט כל בעיה אחרת הביקורת המסכמת הזאת תהיה ארוכה כמו דו״ח של מבקר המדינה, אבל היא משקפת את רוח הדברים. אין לי בעיה לשינויים כאלה ואחרים בעיבודים בתנאי, שיש היגיון מאחוריהם בעל משקל ספרותי. למשל חלק מהשינויים בעיבוד של ״וואן פיס״ נועדו לתת לעלילה יותר מסגרת, מנגד בערך כל שינוי בעיבוד הזה נועדו או על מנת לשרת את הניימדרופינג המטורף הנעשה כסוג של רפרנסים עצלניים, או על מנת לעשות אותה יותר גרנדיוזית, או כדי לקצר ולפשט חלקים מהעלילה. השינויים מזיקים קשות לבניית העלילה, וחמור מכך למשקל הספרותי שלה.

דוגמה לשינויים הבעייתיים, סיפור ״חקייני״ כשפי האוויר לא סתם מתרחש במקדש, הוא נועד לגעת לאנג בכל הנקודות הרגישות, דחיסתו לסיפור בעיר של המלך בומי חסרת כל היגיון בראי, מדובר בזלזול ובניסיון לרפרף רגע פחות האפי ויותר בעל משקל ספרותי.

חרוב האופי פגע קשות בחן ובתחכום של היצירה, למרות הנושאים הקשים שסדרת המקור נוגעת בהם האופי ברוב הזמן קליל ואפילו קומי. המטרה היא להראות את העולם מזווית הראייה של אנג וחבריו, לשדר אופטימיות גם במציאות אפלה ומדכאת כמו בעולם של הסדרה, ולחזק את רגעי הדרמה. סלחו על ההשווה, השימוש בקלילות ובקומיות יושב על משקל דומה לשימוש בסרט ״החיים יפים״ על השואה.
ככל הנראה על מנת לשחק אותה רציניים האופי נעשה דרמתי כמעט באופן שטוח, ועד שיש רגעי קומדיה הם נכתבו בחן של צ׳אט בוט.

לא הכל נעשה רע, הכותבים עשו עבודה טובה עם צוקו ואירו. מערכת היחסים נשארה מרגשת ומאוד אהבתי את החידוד בסיפור הגלות של צוקו. אירו הדמות הכי טובה בסדרה, נשאר קול ההיגיון ובעל עמדה מעניינת בתוך כל ההתרחשויות. שחקניהם עשו את העבודה הטובה ביותר מכל הצוות, השאר סבירים.

המעטפת
וויזואלית חלק נראה מגניב וחלק כמו הדבקת מסך זולה, התלבושות נראות לא רע אבל חסר להם טאץ׳ מציאותי. פס קול מורכב ממנגינות חביבות אבל, השפעתו על חווית הצפייה מינימלית.

לסיכום
כסדרה בפני עצמה, העונה הראשונה של אווטאר: כשף האוויר האחרון לא נוראית, עם זאת בהתחשב בחומר המקור קשה לומר שהיא עיבוד ראוי, או לפחות קולעת לליבת ההברקה בכתיבה.

ציון 54 👈 לא טוב

טריילר

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

תפריט נגישות